Вие имате прво да ја знаете вистината

НА ОВА МЕСТО ЌЕ ЗАВРШИ КОНФЛИКТОТ? Откриени 3 сценарија за крај на војната, еве каде Москва го чека Киев

Експерти од престижни универзитети во САД презентираа предлози за ставање крај на војната во Украина. Ова се три сценарија за кои објективните аналитичари велат дека Москва никогаш не би ги прифатила.

Како што напредува војната во Украина, медиумите се повеќе зборуваат за потенцијален мировен договор. Светот е обединет во мислењето дека конфликтот мора да заврши што е можно поскоро, но не можат да се договорат за условите под кои тоа би можело да се случи. Она што засега е очигледно е дека НАТО нема намера директно да се вклучи во овој конфликт, не сакајќи да ризикува евентуален нуклеарен одговор од Москва, а тоа значи дека нема да има ништо од ветеното членство на Украина во оваа Алијанса. Наместо тоа, членките на НАТО, предводени од Соединетите Држави, отворено доставуваат зголемени количини моќно оружје за украинската страна, вклучително и ракетни системи кои веќе успеаја да нанесат голема штета на руската армија на окупираните украински територии.

Засилени од овој факт, како и од паузата што ја преземаат руските сили за реорганизација и регенерација, Украинците најавуваат офанзива на Херсон и враќање на овој град, инаку важна стратешка точка, во нивна сопственост. Како што стојат работите, се чини дека украинската страна е повеќе заинтересирана за продолжување на конфликтот, верувајќи дека на некој начин може да го добие или дека може да врати одредени територии што ги изгуби на почетокот на конфликтот, во за да се седне на преговарачка маса со „посилни карти““, пишува порталот Анти војна. Што се однесува до руската страна, аналитичарите тврдат дека Путин е подготвен да започне мировни преговори, имајќи предвид дека има доволно украинска територија под негова контрола (некои проценуваат дека е и дваесет проценти), што му овозможува да биде во добра позиција за евентуални преговори за условите за завршување на конфликтот или барем замрзнување. Иако Путин не изгледа како некој што се откажува од војната, бидејќи неодамна се обиде да обезбеди испорака на ирански беспилотни летала во Иран, бидејќи за речиси четири месеци од војната Русија остана без значителна количина од овие ефикасни и корисни авиони. Од двете перспективи, се чини дека продолжувањето на војната е поверојатно отколку евентуален мировен договор. Сепак, различни експерти понудија можни мировни договори, за кои веруваат дека би можеле да помогнат да се постигне, барем привремено, договор меѓу Москва и Киев. Еве неколку предлози за мировен договор што ги нудат угледни експерти од западните земји, иако повеќе се работи за некаков ултиматум или закана за Москва, а не за мировно решение, бидејќи се чини дека сите тргнуваат од претпоставката дека Украина ја добива војна.

Првото сценарио

Петро Бурковски од Фондацијата за демократски иницијативи и Алексеј Харан од Универзитетот во Киев тврдат дека Русија ќе се согласи на евентуален договор само кога украинските сили ќе се приближат до административната граница на окупираниот Крим. Тогаш тоа би станало проблем за Украина, сметаат тие, бидејќи би требало да избере помеѓу ослободување на Крим и крај на конфликтот. Според нив, тоа би значело дека руските злосторства нема да бидат казнети. Украина, тврдат тие, би можела да се согласи на таков компромис само доколку добие цврсти гаранции од западните земји дека ќе реагираат во случај на нов напад од Русија, што би значело испраќање свои војници да и помогнат на украинската армија.

Друго сценарио

Марија Попова од Универзитетот Мекгил и Оксана Шевел од Универзитетот Тафтс имаат уште една опција за мировен договор. Тие тврдат дека долгорочната безбедност на Украина почива на три столба: целосен воен пораз на Русија во војната, разбирање на Западот дека повеќе не може да соработува со автократскиот режим во Русија и интеграција на Украина во ЕУ, а потоа во НАТО. Според многумина, ова би било идеално сценарио, но и тешко за спроведување, што и самите го признаа, објаснувајќи дека најверојатно западните земји не се заинтересирани да и помогнат на Украина подиректно отколку да испратат тешко оружје, што, како што тврдат, не е доволно за ја порази Русија. Велат и дека е очигледно дека војната е многу поважна за Москва отколку за Западот. Некои аналитичари дури веруваат дека овој исход би бил катастрофален, бидејќи ќе ја претвори Русија во џиновска Северна Кореја, која би ја насочила кон Кина и остатокот од Азија, така што ќе се воспостави сосема поинаков глобален поредок со неизвесна иднина. светот.

Третото сценарио

Пол Даниери, од Универзитетот во Калифорнија, во своето сценарио за решение на украинската војна, тврди дека Западот мора да биде максимално посветен на имплементацијата на евентуалниот мировен договор, што значи помош за понатамошната изградба на украинската армија и одбивање на можен руски напад во иднина, доколку е потребно со испраќање војници на терен. Тој исто така посочува дека е многу важно Украина да стане членка на НАТО, иако и тој се сомнева дека тоа е остварливо, но, според него, тоа е предуслов за долгорочно решавање на украинскиот проблем, бидејќи се друго би значело замрзнат конфликт кој би ѝ овозможил на Русија повторно да нападне. Затоа, сите сакаат Русија да го признае поразот, Украина да влезе во ЕУ и НАТО, а САД со својата армија да гарантираат дека Украина нема повторно да биде нападната, но никој од нив не го зема предвид тоа што сака Москва. односно зошто би се согласила на овие услови кои, како што тврди порталот Анти војна, се практично полоши од продолжувањето на војната. Токму поради ова, повторува овој портал, повеќето политички аналитичари сметаат дека војната ќе продолжи и дека ќе трае долго, до конечниот пораз на едната страна.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!