Вие имате прво да ја знаете вистината

СРПСКАТА ВОЈСКА ЌЕ ВЕ УНИШТИ! Ни КФОР нема да може да ви помогне! Дознаваме што му рекол американскиот амбасадор на Курти

Џефри Ховениер рече дека НАТО на Космет нема доволно сила да се спротивстави на налетот на нашите специјалци.

Хаосот на Косово беше избегнат бидејќи американскиот амбасадор во Приштина Џефри Ховениер го прекина и му ја презентираше реалната состојба на теренот на премиерот на привремените институции на Приштина, Аљбин Курти.

– Ако продолжите да си играте со оган, српската војска ќе ве гази, а КФОР нема да може да ве заштити – рече Ховениер, дознава Република во дипломатските кругови во Белград и Приштина.

Веднаш по оваа средба Курти го повлече опашот, па одлуката за пререгистрација на возила со српски регистарски таблички и замена на српските лични карти беше одложена за еден месец.

ДЕЗИНФОРМАЦИЈА

– Албанците ја објавија веста дека српската војска ја преминала административната линија и се судрила со РОСА, дека се пукало наоколу и дека има ранети, се со цел да се испровоцира КФОР да започне операции на северот на Косово. Иако оваа информација не беше точна, ги вознемири луѓето долу, се поставуваа барикади, ситуацијата беше навистина на работ на ескалација. Паралелно, во Белград, во зградата на Генералштабот се одржуваше состанок на државниот и воениот врв, кој КФОР будно го следеше – велат извори на нашиот весник од дипломатски извори.

Тогаш американскиот амбасадор реши да ги земе работите во свои раце и да му објасни на Курти дека треба да престане да ја игра опасната игра.

– Ховениер итно го повика Курти на средба и без двоумење му порача веднаш да престане да ги зголемува тензиите. Тој буквално му рекол: „Ако Вучиќ испрати војска, ќе те израмнат. Немаш војска, а КФОР нема доволно персонал и опрема да те заштити. Немаат што да те заштитат“. Курти тогаш сфати дека е изигран, па брзо ја објави веста дека едностраната одлука на Приштина се одложува – вели нашиот извор. Тој додава дека, во исто време, Америка сфатила дека Србија сега е силна и сериозна земја, а Вучиќ е човек кој си стои на зборот. Ваквиот развој на ситуацијата го истакна и Марко Јакшиќ, познат опозиционер од Косово.

– Мислам, а можеби и грешам, дека разговорот меѓу американскиот амбасадор и Курти се одвивал по следниот редослед, дека амбасадорот му рекол: „Вучиќ е сериозен, ако дојде до конфликт во Митровица, веројатно ќе интервенира. КФОР нема капацитет да ве заштити, а вие не можете да се одбраните, па видете што ќе правите“, изјави Јакшиќ за белградските медиуми.

СИЛНА БАРИРА ЗА ПОГРОМОТ

Владимир Лазаревиќ, пензиониран генерал, некогашен командант на приштинскиот корпус за време на вооружениот конфликт на Косово, вели дека е добро што е избегнато најлошото, а за еден месец ќе се најде прифатливо решение.

– Конфронтацијата меѓу нашите и косовските сили не вреди ниту да се споредува. Иако се вооружени со американско оружје, сепак не е војска што може да ја спречи нашата армија да ја заврши задачата, ако не дај Боже дојде до тоа. Кфор, силите на НАТО на Косово, од аспект на армијата, професијата, сега се недоволни за таа мисија, но се поставува прашањето како би се однесувале во иднина. Мораме да сметаме на тоа дека силите на НАТО, пред се на територијата на Италија, многу брзо би се нашле на Косово, тоа веќе би бил конфликт со среден интензитет – вели Лазаревиќ за нашиот весник и додава:

– Моја оценка е дека во тој прв налет, акции, нашата армија би морала да постави силна бариера за да го спречи погромот на српското население.

Германците сакаа крвопролевање, Американците го спречија

Милован Дрецун, претседателот на парламентарната комисија за Косово и Метохија, рече дека е спречена ескалација на нешто што можело да се покаже како многу сериозно.

– Американците сакаат да ги намалат тензиите, правилно процениле дека постои можност за предизвикување конфликт, но и подготвеност и одлучност на српскиот народ на мирен и демократски начин да им се спротивстави на властите во Приштина – рече Дрецун. Според него, „некој го охрабрува Курти од земјите на Квинте“ и смета дека не е во интерес на САД да има кризна точка.

– Курти всушност е проблем за американската администрација. Кризната состојба сега е одложена. САД можат решително да влијаат на однесувањето на Приштина – рече Дрецун. Како што дознава нашиот весник во дипломатските кругови, земја која го охрабрува Курти да подгрева тензии е Германија.

Јасно е кој е газда во Приштина

Зоран Миливојевиќ, поранешен дипломат, откако Приштина, по налог на САД, го одложи спроведувањето на одлуката за пререгистрација на возила и воведување листови со декларации наместо српски лични карти, вели дека сега е јасно кој е газда во Приштина.

– Вашингтон е газда во Приштина и тоа сега е недвосмислено јасно, а за тоа зборуваме со месеци. Вашингтон е газда и го има и ножот и тортата – рече Миливојевиќ и посочи на соопштението на НАТО за табличките, во кое, како што вели, стои дека КФОР ја гарантира резолуцијата 1244, според која се подготвени да интервенираат.

Бевме на чекор од конфликт

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, вчера изјави дека сме на работ на сериозни конфликти.

– Дводневната агонија и многу сериозната криза во која Аљбин Курти не втурна сите и Приштина ги покажува сите димензии на милитантноста на тој човек кој е на чело на владата во Приштина, покажува колку е опасен – рече Петковиќ. Тој додаде дека со одлуката за продолжување на рокот за издавање на влезно-излезниот документ не престанува заканата за Србите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!