Вие имате прво да ја знаете вистината

Турскиот аскер во Сирија прави растур систем! Турската артилерија гаѓа позиции на ПКК во регионот Шехба, северно од Алепо! “Мајка бежанија” на терористите (видео)

Вчера на Телеграм беа објавени видеа од ситацијата во Идлиб за неодамнешните потези на турските вооружени сили за воспоставување нови воени бази на неколку локации низ Идлиб.

Добро информиран извор од воените фракции изјави дека турската армија во Идлиб воспоставила неколку воени точки на некои стратешки локации во ослободените области.

Последната од овие точки беше во источен Идлиб, во близина на селото Сан, веднаш до Саракиб. Претходно, тие исто така воспоставија уште една воена точка во близина на селото Ал-Каркур, кое се наоѓа на стратешки рид со поглед на голем дел од Сахел Габ.

Покрај тоа, турската армија, наводно, сè уште истражува други локации за да ја проучи можноста за воспоставување други бази околу регионот.

Според изворот, „турската армија лоцирана во Идлиб, особено јужно од автопатот М4 и источниот дел на Идлиб, ги интензивирала своите напори за утврдување на делови од регионот“. Затворија некои патишта и воведоа ново оружје што тој во моментов не може да го открие поради чувствителноста на работата.

Изворот додаде: „Времето од договорот за прекин на огнот во 2020 година меѓу Турција и Русија беше доволно за да се разбере реалноста на теренот и да се подигне нивото на координација на највисоко ниво со сите воени фракции. Тие, исто така, ја разбираат потребата да се воспостават и изменат некои важни воени точки и да соберат доволно информации за стратегијата на непријателот и неговите движења и се што ви треба во идните битки“.

Во врска со турската воена операција против СДФ, тој тврди дека можноста турската армија да изврши воени операции останува голема можност поради тоа што СДФ континуирано ги таргетира турскиот персонал и базите во северна Сирија.

Што се однесува до приговорот на Иран за можната битка, тој рече дека „Само Иран ќе направи се што може за да ги спречи очекуваните турски операции во северната села на Алепо. Можно е нивните сили да извршат провокативни акции во областите околу Идлиб, особено во регионот на Саракиб до областите на Маслиновата гранка во северен Алепо“.

ВИДЕО ОД ТУРСКИТЕ ГРАНАТИРАЊА НА ТЕРОРИСТИЧКАТА ПКК:

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!