Вие имате прво да ја знаете вистината

“ЛАЖЕТЕ!” – Германскиот канцелар жестоко реагираше кон Москва: “Ништо не ја спречува испораката на гасната турбина!”

Шолц истакна дека ништо не ја спречува испораката на турбината во Русија, додека Гаспром тврди дека од западната страна недостасуваат потребните документи!

Германскиот канцелар Олаф Шолц во средата ја обвини Москва за намалување на протокот на гас преку гасоводот Северен тек 1 и ги отфрли тврдењата на руската државна енергетска групација Газпром дека протокот е прекинат затоа што Германија не испорачувала гасна компресорска турбина што е дел од гасоводот.

„Апсолутно ништо не ја спречува испораката на турбината во Русија. Таа може да се транспортира во секое време и е подготвена за употреба. Единственото нешто што е потребно е некој да го побара тоа“, рече Олаф Шолц во средата додека ги обиколуваше погоните на Simens во Mülheim am Ruhr, каде што моментално се наоѓа оваа турбина, по неколку месеци ремонт во Канада.

Тој објасни дека никој во Гаспром сè уште официјално не побарал транспорт на турбината или не ја испратил потребната царинска документација за да може да ја пренесе до пумпната станица во Виборг, во близина на руско-финската граница, каде што влегува гасоводот Северен тек 1 кон Балтикот.

Од Газпром, пак, тврдат дека од западната страна недостасуваат потребните документи.

„Таму се сите дозволи од наша страна, од Канада каде што се ремонтираше турбината и преку Велика Британија преку која се транспортираше, како и германските дозволи“, гарантира германскиот канцелар.

Шолц истакна дека по ремонтот на гасоводот во јули, Гаспром повторно испуштил гас преку Северен тек 1, но со само 20 отсто од можниот капацитет, објаснувајќи дека причина за тоа е турбината која се уште не била инсталирана во нејзиниот старо место. Шолц истакна дека гасот може да се транспортира и преку други гасоводи.

Во интервју за канадскиот дневен весник The Globe and Mail, Шолц рече дека намалувањето на испораките на гас во Европа е дел од стратегијата на Кремљ. „Со испораката на турбината го разоткривме блефот на Путин. Тој повеќе не може да ја користи турбината како причина за намалување на протокот на гас“, рече Шолц.

За целосниот капацитет на гасоводот Северни Тeк 1 потребни се пет турбини, од кои моментално е во функција e само една.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!