Вие имате прво да ја знаете вистината

Нови проблеми за ЕУ: Германскиот “крвоток” пресушува, на европската економија и се заканува уште подлабока бездна!

Европа доживува енергетска криза поради руската блокада на гас, а нискиот водостој на Рајна може да ја парализира

Реката Рајна во германскиот град Кауб, клучна транзитна точка за транспорт на стоки, се очекува да се намали на само 47 сантиметри овој викенд. Да беше само седум сантиметри пониско, ќе беше невозможно да се плови низ неа, пишува Bloomberg.

Поради руската блокада на гас, на Европа веќе и се заканува најголемата енергетска криза во последните неколку децении, а климатските промени, поконкретно сушата, сега би можеле дополнително да му наштетат на Стариот континент. Доколку реката падне под 40 сантиметри, протокот на гориво и хемикалии кон Германија би бил прекинат, а Европа би паднала длабоко во бездната на рецесијата.

„Испораките на јаглен се веќе ограничени бидејќи има помалку бродови поради ниските нивоа на водата. Оние бродови кои можат да пловат мораат да носат помалку товар од вообичаеното. Оттука, трошоците за испорака на јаглен растат, што пак ги зголемува трошоците за работа на електрани на јаглен “, објасни тој. Германскиот енергетски снабдувач EnBW AG.

Во 2018 година, последен пат кога нивото на водата на реката падна, растот на Германија во четвртиот квартал падна за 0,4%, проценија аналитичарите на JPMorgan. Треба да се запомни дека потребата на Германија за јаглен значително порасна откако таа добива помалку гас од Русија. Германија е изложена на ризик да загуби 4,8 отсто од своето економско производство доколку Русија го прекине снабдувањето со природен гас на земјата, предупреди минатиот месец Меѓународниот монетарен фонд.

Реката во Кауб овој викенд би можела да биде длабока само 47 сантиметри

Важноста на Рајна

Се протега на околу 1.288 километри од Швајцарија до Северното Море, Рајна е клучна за испорака и извоз на мазут, бензин, јаглен и други стоки. Нискиот водостој значи дека бродовите треба да го намалат товарот за да можат да пловат по реката.

Во вторникот, нивото на реката во Кауб падна на најниско ниво од 2018 година. Моментално е на нешто повеќе од 60 сантиметри и се прогнозира да се спушти на 47 сантиметри во сабота, соопшти германската федерална управа за водни патишта и поморство.

Претставник на германскиот Сојузен институт за хидрологија во јули изјави дека кога нивото на реката ќе се спушти на 40 сантиметри или под, тоа е неисплатливо за бродовите што превезуваат стока да пловат преку Кауб.

Ниските нивоа веќе ги нарушуваат трговските текови, ограничувајќи го количеството гориво што бродовите можат да го носат внатре во Европа од Швајцарија, која ги користи водните патишта на Рајна за увоз на горива базирани на нафта, веќе ги ослободува резервите од своите стратешки резерви. Делови од снабдувањето со гориво во внатрешноста на Европа веќе се отежнати и поради прекинот на рафинеријата во Германија, Чешка и Австрија.

„Со прекин на сообраќајот на Рајна и сè поскапи алтернативи како железница и пат, ќе биде тешко за Германија и Швајцарија да создадат големи резерви на гас/дизел пред да се изладат температурите“, рече Џош Фолдс, нафтен аналитичар во консултантската компанија Facts Global Energy.

Трошоците за испорака се енормно зголемени. Превозот на тон гориво до Базел во Швајцарија од германско пристаниште денес чини повеќе од 200 евра. Ова е највисока во последните три години, а за споредба, цената до пред само неколку месеци беше само 25 евра за тон.

Потребни прилагодувања

Големите компании се подготвуваат за нови времиња. На тој начин EnBW ги изгради своите резерви на јаглен. Производителот на хемикалии BASF SE ангажира специјални бродови кои можат да се движат со ниски нивоа на вода. Evonik Industries AG соопшти дека ангажирале дополнителни бродови и камиони за да ја надоместат загубата.

„Во моментов нема значителни ограничувања за нашите синџири на снабдување и веруваме дека компаниите се подобро подготвени денес отколку во 2018 година“, се вели во соопштението на Evonik Industries, една од најголемите светски компании за специјализирани хемикалии.

Сепак, производителите кои сакаат да го префрлат транспортот од Рајна на патишта или железници, нема да имаат толку среќа. VTG AG и Hoyer Group- две специјализирани логистички компании кои транспортираат хемикалии, гасови, јаглен и нафтени деривати – признаваат дека веќе се во неволја, бидејќи им недостигаат луѓе и возила за транспорт на многу потребната стока.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!