Вие имате прво да ја знаете вистината

Расправа во кафуле ескалише во крвава пресметка : Протекоа детали од морничавиот настан во Херцеговина – Познато е името на убиецот кој со калашников отвори оган врз луѓето!?

Во страшно злосторството загинаа Мате Гризељ (34) и Велимир Бушиќ (60), познат претприемач и сопственик на продавницата Вебуш, а на еден од потешко ранетите му беше ампутирана ногата во болница.

Утринава околу 2 часот и 20 минути во Горица во Босна и Херцеговина дошло до пукање во кое загинале двајца мажи, додека еден е тешко, а еден полесно ранет.

Во страшно злосторство загинаа Мате Гризељ (34) и Велимир Бушиќ (60), познат претприемач и сопственик на продавницата Вебуш, а на тешко ранетиот му е ампутирана едната нога во болница во Мостар, јавува hercegovina.info. Бушиќ е познат претприемач и еден од основачите на ХДЗ во 1990 година и поранешен претставник во Собранието на ЖК.

Како што неофицијално дознава истиот портал, убиецот е Јозо Јасак. Напаѓачот им е познат на мештаните бидејќи е од истото место (Горица-Совиќи) како и жртвите, а како што се дознава тој употребил бомба во пресметка пред околу 20 години.

Немили сцени во доцните часови се случија на традиционалниот “дернек” одржан по повод празнувањето на Св. Стјепан во парохијата Горица-Совиќи.

Се започна со расправија

Како што се испоставува, се се случило поради расправија внатре во кафулето Змај, а насилникот потоа отишол да земе автоматска пушка “калашников” и пукал во неколку лица, од кои двајца починале веднаш, а двајца се повредени.

Двајца мажи со прострелни рани биле донесени во Универзитетската клиничка болница Мостар од Груд, околу 3 часот по полноќ. А.Г.(1997) се здобил со полесни физички повреди и е хоспитализиран на Клиниката за хирургија. Ж. Г.(1949) е хоспитализиран на Одделот за анестезија, реанимација и интензивно лекување. Тој се здобил со тешки повреди кои се опасни по живот, изјавија за bljesak.info од СКБ Мостар.

“На 04.08.2022 година околу 2 часот во градот Горица, општина Стубли, општина Груде, за време на прославата на патрониот празник на парохијата, по кратка расправија дошло до пукање во кое загинале две лица. а двајца се ранети за што за настанот била известена полицијата која излегла на местото на настанот каде заедно со дежурниот обвинител извршиле увид и други неопходни дејствија за да се утврдат околностите на настанот убиство и нелегално поседување оружје или експлозивни материи“”, потврди Петруњела Матијевиќ, портпаролка на жупаниското обвинителство на округот Западна Херцеговина.

Се огласи и полицијата

Од ПУ Гуде потврдија дека во 02:01 часот добиле пријава дека во градот Горица, општина Груде, имало пукање од огнено оружје, при што биле застрелани неколку лица.

‘Веднаш по пријавата на местото на настанот излегле полициски службеници од ПУ Груде и Итните работници на Здравствен дом Груде, а за наводите од пријавата бил известен и дежурниот жупански обвинител, кој исто така отишол на местото на настанот. Утврдено е дека од огнено оружје се убиени две лица, а уште две се повредени. Полициските службеници го привеле осомничениот за извршување на ова кривично дело”, соопштија оттаму.

“Под надзор на дежурниот жупански обвинител, увидот ја извршија полициски службеници на Одделот за криминалистичка полиција на МВР и СВР Груда, а се преземаат и други мерки и дејствија во наредба за расветлување на сите околности на ова кривично дело и документирање. По наредба на дежурен жупански обвинител ќе се изврши обдукција на телата на лицата кои загинаа”, додаваат од СВ Груде.

Конфликт од порано

Како што дознава Аваз, од претходно трае одреден конфликт. По расправијата напаѓачот излегол од угостителскиот објект и отишол во куќата каде земал автоматска пушка а потоа се вратил и пукал во луѓето пред објектот каде се празнувал Свети Стефан.

Тој бил совладан од мештаните додека не дошла полицијата. Според неофицијални информации, сето тоа било предизвикано од алкохол.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!