Вие имате прво да ја знаете вистината

УКРАИНЦИТЕ СЛАВАТ! МУ ЗАДАДОА ТЕЖОК УДАР НА ПУТИН – УБИЕНА Е ХЕРИОНАТА НА РУСИЈА: ШЕФОТ НА КРЕМЉ СЕ ГОРЕЕШЕ СО НЕА, ЈА НАРЕКУВАА “ДАМАТА НА СМРТТА” (ВИДЕО)

На Путин му беше зададен удар откако неговиот прв потполковник, познат како Lady Death(„Дамата на смртта“), беше убиен во Украина кога ракетен напад го погоди автомобилот во кој се наоѓаше.

Шефот на Кремљ постхумно и ја додели честа на Олга Качура (52) „Херој на Русија“, највисокото признание на Кремљ. Таа е 97-та славна полковничка која беше убиена во Украина по инвазијата на Путин во соседната земја.

Во четвртокот на веб-страницата на Кремљ беше објавен текстот на претседателскиот декрет во кој се вели: „На полковникот Олга Сергеевна Качура и беше доделена титулата херој на Руската Федерација (постхумно) за храброст и херојство во извршувањето на воената должност.“

Денис Пушилин, шеф на Народната република Доњецк, за наградата рече: „Претседателот Владимир Путин потпиша указ за унапредување на полковникот Олга Качура во постхумна титула Херој на Русија, како признание за нејзината храброст и херојство во извршувањето на воената должност.“

„Нејзината бестрашна воена служба заслужува да биде запаметена и да се пренесе на потомството. Денеска ја испраќаме Олга на нејзиното последно патување…“

Олга беше еден од основачите на народната милиција на Доњецката Народна Република, каде што беше полковник и командуваше со ракетна артилериска дивизија распоредена против Украина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!