Вие имате прво да ја знаете вистината

БАЈДЕН Е МНОГУ ЗАГРИЖЕН: Вонредна состојба во Америка

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска прогласи мајмунски сипаници вонредна состојба за јавно здравје во САД.

Подготвени сме да го подигнеме нашиот одговор на повисоко ниво и барам од секој Американец сериозно да ја сфати мајмунската сипаница – изјави американскиот министер за здравство Ксавиер Бецера, пренесе Ројтерс. Одлуката ќе биде во сила 90 дена, но министерот за здравство може да ја продолжи. Во последните 15 години во САД се прогласени четири здравствени вонредни состојби. Во светот се пријавени над 26.000 случаи на инфекција со мајмунска сипаница, од кои повеќе од 6.600 се во САД.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!