Вие имате прво да ја знаете вистината

ВУЧИЌ: Ќе ја заштитиме нашата Србија бидејќи немаме каде да одиме

Србија знае да памети, Србија знае да се сеќава

Претседателот на Србија рече дека „со години во Србија како да нема сведоци за злосторствата извршени врз нашиот народ“.

Ова е деветта година како го одбележуваме погромот, тешкото злосторство и најголемото етничко чистење по Втората светска војна. Има две причини зошто сме овде денес. Првата е тагата, поради убиените деца, жени, старци, 250.000 прогонети. Второто е дека тие сведоштва би се слушнале. Вучиќ вели дека на сопствениот народ му наметнавме чувство на вина поради 18-годишното занемарување на сеќавањето на српските страдања.

Како што вели, со години во Србија како да немало сведоци за се што се случувало таму. Тој додава дека, како никој да не може да каже дека биле бомбардирани колони со деца и стари лица, ние го оправдавме и го повторивме делото.

-Со тоа ние самите фрливме камен на најтажната колона во нашата историја и тоа го правевме 18 години и не стана ништо подобро од тоа. Напротив, го оптоварувавме сопствениот народ со чувство на вина и го оправдувавме секое злосторство против кое беа прогонувани само затоа што се Срби. Денеска да кажеме дека тоа време заврши и дека повеќе нема молк е најсветата обврска од која нема да се откажеме – рече Вучиќ.

Дури ни го сменија името, не викаа „хрватски Срби“, „босански Срби“, „косовски Срби“, а ние сме само Срби и нема разлика меѓу нас.

– Тоа што живееме во различни земји не значи дека припаѓаме на различни народи – вели Вучиќ. Претседателот, исто така, потсети на неодамнешната криза предизвикана од Аљбин Курти на Косово и Метохија и рече дека тогаш им рекол на светските лидери дека „немаме каде на друго место да одиме“.

– Злоупотребувајќи ја ситуацијата во Украина, заедно многумина се свртеа против Србите, предупредува претседателот, но додава дека Србија повеќе не е иста, дека нашата земја повеќе не се плаши.

– Ќе ја заштитиме Србија, а на нивната хистерија од лаги и закани ќе одговориме со повикување на мир – рече претседателот. Тој потсети на срамниот однос кон жителите на Краина од страна на властите во 1995 година, но додаде дека никогаш нема да ги заборавиме страдањата на жителите на Краина.

Можат да тепаат колку сакаат, но ние немаме каде да одиме – рече Вучиќ и вели дека ќе ја чуваме и браниме нашата земја.

-Ќе го браниме и ќе победиме и не заканувајте се повеќе! Ги гуглавме вашите закани – рече претседателот. Србија нема да молчи и да се прави мртва кога некој ќе се обиде да убие и протера наш народ.

-Со години испраќаме порака дека нема да има повеќе „Бура“ и денеска повторно го правиме тоа – рече Вучиќ.

Со протерувањето на Србите, Хрватска остана без прекрасни луѓе и без нов Никола Тесла, објасни Вучиќ и додаде дека не ни пречи кога слават, туку ни пречи што не спречуваат да се потсетиме.

– Само нека си живееме со нашата беда, болка и беда и не очекуваме ништо повеќе од тебе. Ние Србите не претекнавме, ги преживеавме Јасеновац и „Олуја“, а најважно е што повторно станавме. Слава на мачениците од „Бура“, да живее Република Српска, да живее Србија – рече Вучиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!