Вие имате прво да ја знаете вистината

ГРОМ УДРИ ВО БЛИЗИНА НА БЕЛАТА КУЌА: Загрозени се четири лица

Четири лица се повредени по удар на гром во близина на Белата куќа во четвртокот вечерта, соопштија пожарникарите.

Сите четири лица се со критични повреди опасни по живот, според официјалните лица.

Пожарникарите од округот Колумбија соопштија дека двајца мажи и две жени биле пренесени во болница откако биле пронајдени на плоштадот Лафајет околу 19 часот. Тие се пронајдени во близина на статуата на Ендрју Џексон, северно од Белата куќа, изјави портпаролот на противпожарната служба.

Тој додаде дека полицајците на Тајната служба и на полицијата на националниот парк биле во близина на местото на настанот и биле во можност веднаш да им пружат помош на жртвите. Околу 27 луѓе умираат од гром секоја година во САД, врз основа на 10-годишниот просек. Само околу 10 отсто од погодените од гром умираат. Двајца членови на Националната гарда беа погодени од гром на плоштадот Лафајет во 2020 година и беа хоспитализирани.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!