Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали го гледавте новиот филм на Нетфликс за кој сите зборуваат?

Музичарот и војникот влегле во лажна љубовна врска, со цел да си обезбедат одреден број социјални и медицински придобивки. Но, излегува дека приврзаноста не може да се лажира само така.

Ако бараме непогрешлив рецепт за совршено сладок и романтичен љубовен филм, не би било лошо да се потпреме на оние во кои една од главните улоги ја игра млад американски војник. Страсна љубов, болни разделби и (не)совршени засекогаш проткаени со трагедијата на воената траума и ќе ги насолзи очите на најтврдоглавите, како што видовме во филмот „All I Want is You“ од 2010 година, оригиналот „Топ Ган“ или во одличниот „Снајперист“ на Иствуд од 2014 година. Но, „Purple Hearts“, филмот на Нетфликс кој деновиве се искачи на врвот на гледаноста со рекордна брзина, нуди необичен пресврт: во овој случај, љубовта не е активирањето на приказната, туку обична алатка чија употреба носи несакани последици.

Драмата на која ќе посведочиме во овој филм не е само романса, туку ја прикажува секојдневната борба што за човекот значи да се живее со болест и тоа во општество кое има тенденција да извлече најголеми суми пари од болните. Протагонистот Кеси е талентиран и амбициозен музичар и автор, чија главна пречка во животот е дијабетесот и финансиските долгови кои доаѓаат со него. Кога дознава за социјалните бенефиции што може да ги добие ако се омажи за американски војник, таа решава да се „смири“ со Лук Мороу, дисциплиниран и страстен маринец.

Но, по низа успешно изведени сцени од среќен брак, младиот пар се наоѓа пред тешкотија, чија главна причина е воената повреда на Лук. Одеднаш, работите веќе не се толку едноставни, а границата помеѓу лажната слика и вистинската приврзаност станува сè понејасна. Филмот се занимава со интересен збир на прашања кои допираат до моралот, емпатијата и длабочината на човечките односи. Дали лажниот додека не го направите да владее важи и за љубовта и за која цена може да се купи финансиска и здравствена стабилност? Тоа прашање го привлече вниманието на публиката, која го награди филмот со висока гледаност. Нетфликс продолжува да се бори со неодамнешниот пад на популарноста, но се чини дека овој филм е токму она што публиката го бараше. Главните улоги во филмот ги толкуваат Софија Карсон и Николас Галицин, а режијата ја потпишува Елизабет Ален Розенбаум. Погледнете го трејлерот подолу.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!