Вие имате прво да ја знаете вистината

ДАЛИ НАВИСТИНА E МОЖНА ВОЈНА ПОМЕЃУ КИНА И ТАЈВАН? Кинеската армија покажа дека е способна да го блокира островот!

По посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван, Кина откри планови за воени вежби во близина на Тајван, што ги зголеми стравувањата од криза во Тајванскиот теснец.

Да потсетиме дека Пелоси го посети Тајван и покрај серијата закани од Пекинг. Како што растат тензиите во Тајванскиот теснец, „Гардијан“ пишува што е на коцка за Кина и колку треба да бидеме загрижени?

Како реагираше Кина на посетата на Пелоси на Тајван?

Кинеската војска почна со воени вежби, кои вклучуваат пукање во живо во водите и воздушниот простор околу Тајван, објави утринава кинеската државна телевизија. Се очекува вежбите да траат до крајот на викендот.

Официјалната кинеска новинска агенција Ксинхуа соопшти дека вежбите се фокусирани на „блокада, напад врз морски цели, напад на копнени цели и контрола на воздушниот простор“. Најмалку 40 летови до и од Тајван се откажани, објави Чајна тајмс, цитирајќи го аеродромот во Тајпеј, кој рече дека откажувањата на летовите не се нужно поврзани со вежбите.

Министерството за одбрана на Тајван нареди планирани вежби против Кина, како и воздушна и морска блокада на Тајван.

– Мислам дека треба да му се даде сигнал на Тајван дека не е време за дополнително ескалирање на ситуацијата. Ова е огромна работа – изјави Блејк Херцингер, експерт за индо-пацифичка одбранбена политика.

Колку се загрижувачки воените вежби на Кина?

Вежбите се тест за способноста на војската да извршува мисии во услови кои најмногу наликуваат на вистинска војна. Во овој случај, тие се дизајнирани да го покажат нивото на сила што Кина би можела да ја употреби против Тајван. Според Џастин Баси, извршен директор на Австралискиот институт за стратешка политика, воените вежби на Кина најверојатно ќе бидат калибрирани за да се избегне ескалација од САД.

Што се однесува до односите меѓу САД и Тајван, САД секогаш внимаваат да го најдат вистинскиот баланс помеѓу поддршката на Тајван, но не и да го охрабруваат Тајван да направи нешто што би предизвикало поголем конфликт – рече тој.

Аманда Ксијао, висок кинески аналитичар, рече дека воената ескалација на Кина е загрижувачка, но не е неочекуван одговор.

– Пекинг очигледно се обидува да го изрази своето незадоволство од посетата на Ненси Пелоси на Тајван. Тоа значи дека нивниот воен одговор мора да биде посилен од стандардните воени активности околу Тајван. Мислам дека намерата на воените вежби е демонстрација на воена сила – рече таа. Кинескиот весник „Глобал тајмс“ објави дека вежбите имале за цел да покажат дека кинеската војска е „способна да го блокира целиот остров“.

Иако постои историја на воени вежби во Тајванскиот теснец, Ксиао рече дека се чини дека вежбите што Кина ги планира како одговор на посетата на Пелоси овојпат ќе бидат поблиску до островот.

Дали ситуацијата беше вака напната порано?

Имаше неколку кризи во Тајванскиот теснец, последната во 1995 година. Беше најавено дека на островот ќе се одржат првите демократски претседателски избори. Кина со месеци одржува воени вежби. Иако има историја на воени вежби во Тајванскиот теснец, Ксиао рече дека вежбите што Кина ги планира како одговор на посетата на Пелоси, овојпат ќе бидат поблиску до островот. Откако Кси дојде на власт во 2012 година, тој јасно стави до знаење дека повторното обединување со Тајван е висок приоритет. Сепак, некои експерти велат дека неговиот одговор ќе биде засенет од проблемите во домашната политика. Кина е зафатена од растечка имотна криза, што предизвика протести.

Кога станува збор за посетата на Пелоси, тоа можеби би можело да биде можност за Кси Џинпинг некако да го оттргне вниманието од домашните проблеми и да се фокусира во странство, како метод за одвраќање – изјави Џенифер Су од Австралискиот институт. Според Џејд Гуан, експерт за кинеска надворешна политика, притисокот на Кси кон Тајван и против САД, исто така, веројатно ќе биде под влијание на претстојниот 20-ти Национален конгрес, состанок што се одржува на секои пет години.

Кси се претставува како заштитник на кинескиот суверенитет и територијален интегритет, чиј централен дел е Тајван. Затоа, владата на Кси не може да си дозволи да изгледа слабо – изјави Гуан за „Гардијан“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!