Вие имате прво да ја знаете вистината

ДРАМАТА ГО ДОСТИГНА ВРВОТ, ТАЈВАН ГИ ПОДИГНА ЛОВЦИТЕ! Речиси 50 кинески борбени авиони влетаа во просторот на островот (видео)

Тајпеј го предупредува Пекинг.

Тајван ги подигна своите борбени авиони во предупредување до 49 кинески авиони кои влегоа во неговата зона за воздушна одбрана , соопшти денеска тајванското Министерство за одбрана.

Во соопштението на министерството се додава дека кинеските авиони ја преминале линијата на поделба меѓу двете страни во Тајванскиот теснец, пренесува Ројтерс.

Министерството за одбрана на Тајван претходно денеска објави дека вкупно 68 воени авиони и 13 бродови на морнарицата учествуваат во кинеските вежби во Тајванскиот теснец.

Како што се наведува во соопштението на министерството, некои од нив „намерно“ преминале во неофицијалната тампон зона што ги дели двете страни, пренесе Ројтерс.

Тајванското министерство истовремено ја осуди Кина, велејќи дека кинеските вооружени сили „сериозно го прекршиле“ статус квото и го загрозиле водениот и воздушниот простор на Тајван.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!