Вие имате прво да ја знаете вистината

ЛЕБРОН И ЛЕЈКЕРСИ ГИ ОТВОРИЈА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НЕГОВИОТ НОВ ДОГОВОР, НО ЈАСНО Е ЗОШТО ЏЕЈМС НЕ БРЗА

Дејв Мекменамин од ESPN објави дека во четвртокот, Леброн Џејмс (37) и неговиот агент Рич Пол се сретнале со генералниот директор на Лос Анџелес Лејкерс, Роб Пелинка , и отвориле разговори за можно продолжување на договорот. Пол рече дека средбата била многу „продуктивна“ и дека двете страни ќе продолжат со преговорите.

Четврток беше првиот ден кога Џејмс доби право да потпише нов договор со Лејкерси. Најмногу две години, а најмногу до 97,1 милиони долари. Џејмс исто така има актуелен договор од 44,5 милиони долари кој трае до 30 јуни 2023 година.

Мекменамин истакнува дека Џејмс не се брза да потпише продолжување и дека сака да види каков тим ќе состават Лејкерси. Знаеме дека минатата сезона забележаа 33-49 и го пропуштија плеј-офот, што доведе до неизвесност за иднината на Џејмс во Лос Анџелес. Четирикратниот МВП, исто така, би сакал да ги држи отворени своите опции за доброто на неговиот син Брони , кој треба да се приклучи на НБА во летото 2024 година. Затоа многумина веруваат дека Џејмс би можел да потпише едногодишно продолжување. Што ќе му овозможи да биде слободен играч во летото 2024 година. И да му се придружи на синот во кој клуб и да ја заврши кариерата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!