Вие имате прво да ја знаете вистината

МИ ДОАЃА ДА ПЛАЧАМ И НИКОГАШ ДА НЕ ПРЕСТАНАМ! Потресни зборови на легендарниот Чиро Блажевиќ: Ништо не ме заобиколи, ми се појави и третиот рак

Мирослав Чиро Блажевиќ ги растажи сите кои го сакаат и почитуваат со емотивна објава на социјалната мрежа Фејсбук. Легендарниот Чиро има 87 години и моментално се лекува од тешка болест, а зборовите кои ги сподели со оние кои сè уште го следат и почитуваат беа доста емотивни. Познатиот фудбалер и тренер откри дека моментално ја чита книгата „Знаци на патот“ од Иво Андриќ, раскажа и зошто му се допаѓа.

– Имено, се борам со постојаната помисла дека моето време помина и дека полека го напуштам овој свет. Моите пријатели, играчите од мојата генерација, сите се погребани одамна. Јас сум единствениот жив. Животот е краток-вели Андриќ во оваа голема книга, а кога ќе погледнам наназад на што постојано ме тера оваа книга, премногу страдав. Кога ќе го сумирам целиот мој живот, тогаш треба да се затворам во моите четири ѕида и да плачам толку многу што никогаш не престанувам. Ништо во мојот живот не ме заобиколи! Имав два канцера, а сега се појави трет. Во моето детство бев толку сиромашен што немав ни скршен денар, а подоцна во младоста, кога веќе бев во брак, со сопругата не знаевме дали ќе ручаме или не. Мојот живот беше едноставно искушение и морав да поминам низ сето тоа. Дури и оваа тренерска работа, која може да изгледа поинаку однадвор, не е ништо друго туку многу мало задоволство и многу разочарување.

А мајка ми, која беше како ангел, и која толку многу веруваше дека ќе успеам во животот и дека ќе станам некој и нешто, не чекаше да види како со макотрпна работа конечно направив нешто од себе. Таа умре во времето на мојата најголема беда и многу ми е жал поради тоа бидејќи знам како родител, особено благороден како мајка ми, сака нивното дете да успее. Таа ми остави аманет да се грижам за моите сестри иако бев најмлад, таа беше толку уверена во мојот успех, а јас навистина го правев тоа. Се тешам што знам дека таа нè гледа од небото, но да бидам искрен, малку е и таа утеха… Можеби оваа книга на Андриќ, штотуку ме потсети дека, книгата не е претешка за на плажа само поради големиот број страници, но содржината би можела да биде малку полесна за овие топли денови, од кои некои не водат до такви размислувања, но дефинитивно препорачувам да стои. Можеби не мора да биде препорака за лето, но секако за есен та- и за живот – емотивно изјави Ќиро Блажевиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!