Вие имате прво да ја знаете вистината

„НАШИОТ ПРОБЛЕМ СЕ ЃОКОВИЌ, НАДАЛ И ФЕДЕРЕР“ Американецот го потресе тенискиот свет

АМЕРИКАНСКИОТ тенисер Френсис Тиафо успешно ја започна сезоната на бетон, а даде многу интересна изјава.

Тиафо се пласираше во осминафиналето на Сити опен во Вашингтон, победувајќи го Кристофер Еубенкс со 6:3, 7:6(2). Потоа даде интересна изјава која може да го потресе тенискиот свет.

Тој даде одговор кој го потресе тенисот токму поради таа сурова искреност. – Нашиот проблем не е ниту националноста, ниту земјата од која доаѓаме, туку Ѓоковиќ, Надал и Федерер. Тие се главната пречка за сите останати играчи, без разлика што ми зборуваат или прават – изјави Тијафо. Колку е во право говори и фактот што Енди Мареј, Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Роџер Федерер од 2003 година досега имаат освоено 66 Грен слем титули и единствени во тој период освоиле трофеи на Вимблдон. Тиафо, кој моментално е 27. играч на планетата, во следното коло ќе игра против Ботик ван де Зандшулп. Последен тенисер од САД кој го крена Грен слем трофејот беше Енди Родик во 2003 година, кога триумфираше на УС Опе

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!