Вие имате прво да ја знаете вистината

Обвинителството предлага притвор за припадниците на МУП и БИА

ТИЕ се осомничени дека парите добиени од продажба на кокаин од Европската Унија ги превезувале во Република Србија и Црна Гора

Обвинителството за организиран криминал му предложи на судот да им одреди притвор до 30 дена на припадниците на МУП и БИА, кои се осомничени дека подолг период биле членови на организирана криминална група која шверцувала поголема количина кокаин од прекуокеански бродови од Јужна Америка кон земјите на Европската Унија, беше речено.Танјуг во тоа обвинителство.

Притвор е предложен за Миливој Кишиќ, Душица Јовановиќ, Миодраг Памучина и Милан Крстовиќ поради опасност од бегство и дека на краток рок нема да го повторат делото, а за Данијел Јовановиќ поради ризик од измама, влијание врз сведоци и повторување на криминал. За предлогот за притвор треба да одлучува судијата за претходна постапка на Специјалниот суд. Осомничените претходно беа на распит во Обвинителството за организиран криминал. МУП во средата соопшти дека полицаецот УКП Јовановиќ, неговата сопруга припадничка на БИА Душица (39), поранешниот полицаец Кишиќ (44) и граѓанинот Ж. Ф.(34) од Аранѓеловац. Тие се осомничени дека парите добиени од продажба на кокаин од Европската Унија ги превезувале во Република Србија и Црна Гора. Тие се товарат дека кривичните дела здружување ги сториле заради сторени кривични дела, неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, перење пари, а за кривичното дело се обвинети и полицаецот Јовановиќ и неговата сопруга, припадничка на БИА. делата злоупотреба на службената положба и кривичното дело од член 98 од Законот.за доверливост на податоците. Осомничениот Јовановиќ, злоупотребувајќи ја службената положба, а за потребите на организирана криминална група и по барање на други членови на таа група, извршил проверки преку базите на податоци на МУП, прибавувал податоци за истраги спроведени од УКП и соопштувал доверливи податоци. на други членови на оваа криминална група неовластено, се наведува во соопштението на МУП. Тој е осомничен и дека превезувал поголема сума пари од продажбата на кокаин од Србија во Црна Гора, а дел од парите ги вложил во шверц на кокаин од Јужна Америка во земјите од Европската унија. Припадничката на БИА, Јовановиќ, злоупотребувајќи ја службената положба, со проверка преку базите на податоци на БИА дошла до податоци за истраги спроведени од БИА и неовластено доставувала доверливи податоци на другите членови на оваа ОКГ. Се сомнева дека К.М. учествувал во организирање на шверц на кокаин од Јужна Америка во земјите на Европската Унија и собирање пари од продадени наркотични дроги, како и во транспорт на пари од Србија во Црна Гора. Дел од парите заработени од продажба на кокаин биле вложени во изградба на недвижен имот на територијата на Србија и Црна Гора. Осомничениот Ж.Ф. како возач во меѓународен товарен транспорт превезувал пари од продажбата на кокаин од Европската Унија во Србија и Црна Гора.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!