Вие имате прво да ја знаете вистината

ОН: Северна Кореја го подготвува првиот нуклеарен тест од 2017 година

Изминатите месеци се забележани градежни работи на подземен тест на северот од земјава.

Работата на полигонот за нуклеарни тестирања Пунгје-ри го отвора патот за дополнителни нуклеарни тестови за развој на нуклеарно оружје, се вели во доверливиот извештај на ОН, чии делови беа достапни на ДПА. Сателитските снимки на локацијата сугерираат дека Северна Кореја ја поправала својата тунелска мрежа во Пунги-ри, како и обнова на објектите на локацијата што беа урнати во 2018 година за време на преговорите со Соединетите држави. Според извештајот на ОН, кој ги опфаќа активностите во изминатите неколку месеци, капацитетот за производство на физички материјал е зголемен и во нуклеарната постројка во Јонгбјон во земјата. Набљудувачите со месеци се загрижени дека по бројните ракетни тестови на Пјонгјанг, првата нуклеарна проба на Северна Кореја по речиси пет години би можела да биде неизбежна.

Од јуни, Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ги истакна активностите во Пунгје-ри, каде Северна Кореја изврши шест експлозии на нуклеарни проби во периодот од 2006 до 2017 година. Владата во Пјонгјанг е под строги санкции поради нејзините програми за нуклеарно оружје и балистички ракети.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!