Вие имате прво да ја знаете вистината

Персоналот на „Шел“ добива бонус oд добивката додека растат сметките за енергија

Енергетскиот гигант Шел треба да им даде на своите работници еднократен бонус од 8 отсто, откако компанијата објави рекорден профит од високите цени на нафтата и гасот. Повеќето од 82.000 вработени што ги вработува ширум светот ќе добијат зголемување на платите, но врвните директори ќе бидат исклучени. Шел рече дека наградата го одразува нејзиниот финансиски успех и „не е одговор“ на зголемените трошоци за живот. Зголемениот профит на енергетските фирми поттикна повици за построги даноци за да им се помогне на семејствата со зголемените сметки. Се должи на тоа што синоптичарите предвидуваат дека типичните сметки за енергија во домаќинствата ќе достигнат повеќе од 3.600 фунти годишно оваа зима. Во октомври 2021 година, просечната сметка беше 1.400 фунти годишно. Шел објави профит од 9 милијарди фунти во вториот квартал минатата недела, откако ги искористи придобивките од повисоките цени на гасот и нафтата.

Конкурентот на БП, исто така, го објави својот најголем квартален профит во последните 14 години, со основна добивка од 6,9 милијарди фунти.

Огромното зголемување на профитот на фирмите е поттикнато од повисоките цени на нафтата и гасот, кои нагло се зголемија поради војната во Украина. Во последниве месеци, Русија ги намали испораките за Европа по инвазијата и се зголемуваат стравувањата дека може целосно да ги исклучи славините. Потенцијалот на проблеми со снабдувањето со гас доведе до зголемување на големопродажната цена, што доведе до тоа енергетските фирми да ги префрлат тие трошоци на клиентите – зголемувајќи ги сметките за енергија во домаќинствата за невидени суми. Високата цена на нафтата, исто така, доведе до тоа цената на бензинот и дизелот да достигнат рекордно ниво на пумпите во последниве месеци, при што инфлацијата – стапката на раст на цените – на највисоко ниво во последните 40 години.

„Не е одговор на инфлацијата“

Шел во соопштението рече дека нејзиниот персонал ќе добие 8% од своите плати како бонус „како признание за придонесот што нашите луѓе го дадоа за силните оперативни перформанси на Шел во неодамнешна предизвикувачка позадина“.

„Наградата им овозможува на тие вработени да учествуваат во нашиот сегашен оперативен и финансиски успех – тоа не е одговор на инфлацијата или предизвиците на трошоците за живот“, додаваат од компанијата. Околу 5.000 вработени на Шел во Британија се во ред да го искористат бонусот, меѓутоа, 1.200 вработени во „Шел енерџи ретајл“, неговиот бизнис за снабдување со домаќинства со загуба, нема да ги добијат бонусите Шел, исто така, соопшти дека ќе им врати милијарди долари на своите акционери откако ги објави своите квартални финансиски резултати минатиот месец. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги повика компаниите за нафта и гас да се соочат со посебни даноци, велејќи дека е „неморално“ компаниите да профитираат од војната во Украина. „Оваа гротескна алчност ги казнува најсиромашните и најранливите луѓе, додека го уништува нашиот единствен заеднички дом“, рече г-дин Гутереш. Владата на Обединетото Кралство воведе пакет мерки за да им помогне на луѓето со сметките за енергија, како што е попуст од 400 фунти, а исто така објави во мај дека фирмите за нафта и гас ќе платат дополнителни 25 отсто од профитот. Данокот се применува од 26 мај на добивката остварена во ОК, што за повеќето нафтени и гасни компании е мал дел од нивното работење. И Шел и БП нема да треба да плаќаат данок за поголемиот дел од нивните неодамнешни профити остварени помеѓу април и јуни, поради стапувањето на сила на законодавството. Министерството за финансии очекува неочекуваниот данок да собере околу 5 милијарди фунти во првата година, но критичарите на таквите даноци тврдат дека тие можат да ги погодат пензиските фондови инвестирани во енергетските фирми.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!