Вие имате прво да ја знаете вистината

Седум дена живеел поред мртвата мајка. Соседите ги откриваат ужасните детали од смртта на старицата на Звездара. Мила беше научник

Телото на Мила Богдановиќ (85) е пронајдено во фаза на распаѓање во нејзиниот стан на улицата Устаничка во Белград, а нејзиниот болен син (55) е пронајден во многу лоша состојба и е пренесен во болницата Лаза Лазаревиќ.

Ужасот во станот на Звездара е откриен откако соседите пријавиле дека од петти кат доаѓа неподнослива смрдеа и дека со соседот не го виделе најмалку седум дена.

– Станари од петтиот кат каде што живеела и Мила со синот пријавиле дека од нејзиниот стан се чуствува смрдеа. Кога полицијата упаднала, ја затекнала мртвата жена во фаза на распаѓање, додека нејзиниот син, кој бил ментално болен, бил во многу лоша состојба. Со телото на мајка си практично живеел седум дена – вели изворот на Курир:

– Засега не се знае како починала жената, а наредена е обдукција – додава нашиот соговорник.

Богдановиќ, тврдат, секојдневно седел на клупа пред зградата.

– Последен пат ја видовме пред една недела, од тогаш не се појави. Нејзиниот син, пак, со години никој не го видел. Зимава, соседка го сретнала во локална продавница, не го препознала, имал долга брада и изгледал лошо – велат:

– За жал, болеста му беше тешка, со години правеше хаос во зградата, врескаше од вечер до утро, пиевме лекови за да спиеме покрај тие крици. Со годините стануваше сè поагресивен, не знаеме како почина Мила, но немаше да се чудиме некако да се вклучи во тоа, се разбира несвесно, бидејќи е тешко болен.

Тие немаат семејство

Никој не ги посетил

Соседите од улицата Устаничка велат дека Богдановиќ и нејзиниот син немаат роднини.

– Беше самохрана мајка, како што дознаваме немаа роднини. Никој не ги посетил, ниту им влегол во стан – велат соседите.

Соседите од оваа зграда велат дека Богдановиќ била прекрасна жена, образована и посветена на својот болен син кој со години бил невработен.

– Се шпекулираше дека докторирала, а знаеме дека работела на Институтот во Земун Поље. Беше исклучително образована, постојано читаше книги од руски писатели и делата на Његош и ги цитираше. Ја имала несреќата што нејзиниот син единец, кој исто така бил исклучително интелигентен, тешко се разболел психички, па се посветила на грижата за него – велат соседите.

Сите во зградата имаат пофални зборови за несреќната старица.

– Во 1990-тите кога луѓето едвај врзуваа крај со крај и мораа да стојат во редици за млеко, таа носеше млеко во семејствата со мали деца и помагаше колку што можеше. Таа беше прекрасна, посветена, примерна жена. Таа доживеа многу тешка судбина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!