Вие имате прво да ја знаете вистината

СКАНДАЛ! Албанската мафија стои позади Џака!? Швајцарецот е во ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ и паѓа сè подлабоко и подлабоко! Доколку се докаже дека се поврзани…

Швајцарскиот репрезентативец Гранит Џака западна во сериозни проблеми откако против него беше покрената истрага поради сомневање дека намерно добил жолт картон. Фудбалер со албанско потекло е под истрага на Националната агенција за криминал на Велика Британија (NCA) поради сомнение дека е вмешан во обложувачка измама. За целиот случај пишуваше „Дејли мејл“ кој објави дека се истражува и можноста во се да била вмешана албанската мафија. Џака е осомничен дека намерно добил жолт картон на крајот од натпреварот против Лидс на 18 декември 2021 година кога Арсенал имал предност од 4:1.

Играчот од средниот ред застана покрај топката, но не покажа желба да го изведе слободниот удар и на крајот доби јавна опомена за одложување. Џака стана дел од истрагата поради големите уплати во обложувалниците за сценариото во кое доби жолт картон во последните 10 минути од тој натпревар. Наводно, сега се појавија докази дека во Албанија се платени големи суми во криптовалути.

NCA ги истражува и тврдењата дека во случајот Џака бил вмешан и Албан Јусуфи, поранешен шведски фудбалер со албанско потекло, кој во 2017 година доби четиригодишна забрана за играње фудбал затоа што докажал дека учествувал во обид за местење натпревари. помеѓу АИК и Гетеборг. Сега, наводно, има докази дека токму Јусуфи платил големи суми на жолтиот картон на Џака.

Да потсетиме, Гранит Џака е роден во Базел, неговите родители се Албанци од Подуево, а неговиот брат Талант играше за албанската репрезентација. Џака на пошироката јавност во Србија и стана познат за време на Светското првенство во Русија, кога заедно со Џердан Шаќири со раце го направија симболот на голема Албанија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!