Вие имате прво да ја знаете вистината

ТЕНЗИИТЕ ВО ТАЈВАН НЕ СЕ СТИВНУВААТ: Кина испука „УБИЈЦИ“, проектилите завршија во водите на ОВАА земја

Кинески ракети со боева муниција за прв пат го прелетаа островот Тајван, а силите на Народноослободителната армија навлегоа во област на 12 наутички милји од островот и практично целосно го опколија островот.

Вежбите со живи оган во шест главни поморски области и нивниот воздушен простор околу островот Тајван, кои ќе траат најмалку до пладне во недела, се одговор на Пекинг на кратката, но ненајавена провокативна посета на Тајван од страна на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси (82), која беше наиде на остри осуди на Кина и доведе до зголемување на тензиите во Тајванскиот теснец.

По првата посета на претседателот на Претставничкиот дом на Тајван од 1997 година, кинеските власти соопштија дека ќе ги преземат сите расположливи контрамерки како одговор на посетата, која ја карактеризираат како „играње со оган“. Кина започна повеќедневни воени вежби на морнарицата, воздухопловните сили и други единици во шест зони на Тајван на околу 20 километри од автономниот кинески остров. Во исто време, американската морнарица со својот носач на авиони „Роналд Реган“ оперирала во Филипинското Море, источно од Тајван, вчера како дел од „нејзините нормални операции“. Кинеската војска изврши „прецизни ракетни напади“ во Тајванскиот теснец и водите во близина на источниот брег на Тајван. Источната команда на Народноослободителната војска соопшти дека станува збор за проектил со долг дострел и дека лансирала повеќе конвенционални ракети во три различни области во водите источно од Тајван. Ракетите беа лансирани на север, исток и југ: – Сите ракети прецизно ја погодија целта – се наведува во соопштението на армијата.

Воените операции, како што се наведува, биле започнати како „цврсто одвраќање против неодамнешната голема ескалација на негативните потези на Соединетите држави на Тајван и сериозно предупредување против сепаратистичките активности за независност на Тајван“.

Пекинг издаде предупредување за бродовите и авионите да не влегуваат во водите и воздушниот простор во областите каде што се одржуваат вежбите, чии координати се претходно објавени. Од друга страна, Министерството за одбрана на Тајван тврди дека Кина лансирала 11 балистички ракети „донгфенг“ во водите во близина на северниот, јужниот и источниот брег на островот. Се огласи и тајванското Министерство за надворешни работи, кое ја обвини Кина дека ја имитира Северна Кореја со истрелување проектили во водите во близина на островот и повика на воздржаност во време на зголемени тензии во тајванскиот теснец. Во соопштението на Министерството за надворешни работи се вели дека Кина ја загрозува безбедноста на Тајван и ги повика земјите да го поддржат островот. Во исто време, Тајван распоредува ракетни системи и ги држи бродовите блиску до „средната линија“ на Тајванскиот теснец:

Тајван распоредува ракетни системи за следење на активностите на кинеското воздухопловство во близина на „средната линија“. Бродовите се во близина на „средната линија“ за да ги следат активностите на кинеските поморски сили, изјави извор запознаен со ситуацијата, пренесе Ројтерс. Според изворот, неколку кинески воени авиони и околу 10 бродови накратко ја преминале „средната линија“ на Тајванскиот теснец. Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, пак, ја критикуваше посетата на Ненси Пелоси на Тајван како „манична, неодговорна и крајно ирационална“ акција на САД. Ванг, на состанокот на министрите за надворешни работи на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) во Пном Пен, Камбоџа, рече дека Кина направила најголеми дипломатски напори за да ја избегне кризата, но дека никогаш нема да дозволи нејзините суштински интереси да бидат загрозени. . Тој додаде дека „се неопходни сегашни и идни мерки на Кина“, како и навремени одбранбени контрамерки, внимателно разгледани и оценети и насочени кон зачувување на националниот суверенитет и безбедност, во согласност со меѓународното и домашното законодавство. Здружението на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) предупреди дека постои ризик нестабилноста предизвикана од тензиите во Тајванскиот теснец да доведе до „погрешни пресметки“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!