Вие имате прво да ја знаете вистината

Instagram ке прави промени во стилот на TikTok

Инстаграм вели дека го паузира ширењето на новите функции на својата апликација по реакциите на интернет од корисниците, влијателните и познатите личности. Меѓу новите функции беше и зголемувањето на препорачаната видео содржина, во сличен стил на ривалската апликација TikTok. Приказот и доводите беа критикувани бидејќи луѓето чувствуваа дека не гледаат толку многу фотографии од пријателите и семејството. Мета, матичната компанија на Инстаграм, рече дека сака да „одвои време“ за правилно да ги направи промените. Се верува дека обновувањето на Instagram кон повеќе видео содржини е поттикнато од зголемената популарност на конкурентот TikTok – каде што корисниците објавуваат и гледаат повеќе видео за разлика од статичните фотографии. Според податоците од компанијата за дигитална аналитика Sensor Tower, апликацијата TikTok сега е преземена повеќе од три милијарди пати низ целиот свет – првата апликација која не е во сопственост на Мета која стигна до оваа знаменитост. Шефот на Инстаграм Адам Мосери изјави за The Verge дека тест верзијата на обновената апликација ќе биде укината во рок од неколку недели. „Мило ми е што ризикувавме – ако не пропаѓаме одвреме-навреме, не размислуваме доволно големо или доволно смело“, рече тој.

„Но, дефинитивно треба да направиме голем чекор назад и да се регрупираме. [Кога] ќе научиме многу, тогаш ќе се вратиме со некаква нова идеја или повторување. Значи, ќе работиме преку тоа“. Г-дин Мосери претходно објави видео во кое го објаснува движењето кон видео, велејќи дека видеата на цел екран ќе бидат промовирани преку фотографии. Но, по одредени реакции, тој се надоврза со серија твитови во кои пишуваше дека сака „да продолжи да ги поддржува фотографиите“.

Портпаролот на Мета изјави за Би-Би-Си: „Врз основа на нашите наоди и повратни информации од заедницата, го паузираме тестот на цел екран на Инстаграм за да можеме да истражуваме други опции и привремено го намалуваме бројот на препораки што ги гледате во вашата активност. можеме да го подобриме квалитетот на вашето искуство. „Препознаваме дека промените во апликацијата можат да бидат приспособување и иако веруваме дека Instagram треба да се развива како што се менува светот, сакаме да одвоиме време за да се увериме дека ќе го направиме тоа правилно.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!