Вие имате прво да ја знаете вистината

БОГАТИТЕ ДАВААТ 500 € ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА, ДАЛИ СЕ “ДОБРО”? Погледнете што се јаде во престижниот ресторан, но подгответе го вашиот стомак (Видео)

Ѕвездите на “Мишелин” ги започнаа браќата Андре и Едуард Мишелин, чии презимиња ги носат и најпознатите гуми во светот. Ѕвездата на “Мишелин” е своевиден “кулинарски Оскар”, најголемата и највредната награда во кулинарскиот свет, која се доделува на ресторани со престижна понуда и услуга.

Рестораните можат да добијат до три ѕвездички за квалитетот на храната, што е потврдено од инспекторите на Мишелин. Дали некогаш сте се запрашале каква храна заслужува такво признание?

Данскиот ресторан “Алхемичар” е еден од нив, има две Мишелин ѕвезди, а Рабија Хумаира Раја е жена која посетува различни ресторани и ги споделува своите искуства со своите следбеници. И овој пат таа реши да покаже што јаде. Нејзиното мени вклучувало сорбе од еленска и свинска крв, гаспачо послужено на лажен човечки јазик и пилешки батаци заедно со нозете.

На менито имаше и пена од остриги со балсамико, сирова медуза и гел од рибји очи со кавијар и бели шаргли.

“Најтешките работи за јадење во ресторанот ‘Алхемичар’ со ѕвезда на Мишелин” , напиша Рабија во описот, а нејзините следбеници, благо кажано, не беа воодушевени од храната што ја јадеше.

“Сигурен сум дека ресторанот сака да ги избрка клиентите, но тие едноставно не престануваат да доаѓаат”, “Ако некој некогаш ме однесе таму, ќе бидам сигурен дека ќе ме мрази”, “Се држам до Mac’, “Добро ли се богатите?“, „Да јадам дома“, беа коментарите…

Инаку, гостите на ресторанот “Алхемичар” се подготвени да платат повеќе од 500 евра за резервација на маса , додека резервацијата во комбинација со вино на сомелиерската маса изнесува повеќе од 1.800 евра.

Погледнете како изгледа храната:

@rabiahraja

The hardest things to eat at 2 michelin star restaurant Alchemist. #restaurant #michelin #food #copenhagen

♬ Funny Song – Cavendish Music

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!