Вие имате прво да ја знаете вистината

ВУЧИЌ откри што договорил со Столтенберг

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ на Србија, Александар Вучиќ, на својот Инстаграм профил „buducnostsrbijeav“ објави како изгледала неговата работна недела.

Вучиќ со своите следбеници ги сподели настаните од тешката недела која е зад нас. Како што рече претседателот на Србија пред неколку дена, настаните поврзани со Косово и Метохија и едностраните потези на Приштина му биле најтешки во последните неколку години.

– Оваа работна недела започна тешко и во знак на уште една провокација од страна на привремените институции во Приштина. Во оваа прилика и се обратив на јавноста со цел да им ја претставам состојбата и положбата на нашата држава пред граѓаните на Србија. Се одржа состанок и во Генералштабот на српските вооружени сили, на кој бев детално информиран за развојот на ситуацијата на терен, како и за потенцијалните опасности и ризици за нашиот народ на Косово и Метохија.

На средбата со амбасадорот на Руската Федерација Боцан-Карченко разменив мислења за актуелните состојби во регионот со посебен акцент на настаните на Косово и Метохија, додека разговарав со амбасадорот на државата Катар, Фарис Руми. Ал Наими, начини за подобрување на соработката меѓу нашите земји, за што постои голем взаемен интерес. Во телефонскиот разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, се согласив да ја продолжам директната комуникација со цел да се зачува регионалната стабилност, но и безбедноста на српското и другото неалбанско население на Косово и Метохија. Работната недела, која започна со многу тешкотии и предизвици, заврши со одбележување на Денот на сеќавање на сите жртви и прогонети во вооружената акција „Бура“, на која го повторивме апелот за мир, но и ветувањето дека нема невини Српската жртва ќе биде заборавена – напиша Вучиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!