Вие имате прво да ја знаете вистината

ГЕРМАНЦИТЕ ПРЕД ФИНАНСИСКИ КРАХ: Се најавува вртоглаво поскапување на гасот, просечно домаќинство сега ќе мора да плаќа 1.000 евра повеќе!?

Германија, како и другите западни држави, се соочува со пораст на цените на енергијата и пораст на инфлацијата поради воведувањето санкциите против Москва.

Како резултат на тоа, жителите на Германија ги чекаат нерешливи финансиски тешкотии, пишува германското списание Compact.

Факт е дека RheinEnergie сака да ги зголеми цените на гасот за повеќе од 100 проценти. Досега гасот се испорачуваше по цена од 7,87 центи за еден киловат-час. Сега RheinEnergie има намера да ја зголеми оваа сума на 18,3 центи. Во тој случај цената на гасот ќе биде двојно поголема од сегашната.

Претворено во просечно домаќинство со годишна потрошувачка од 10.000 kWh, тоа значи: Трошоците сега се зголемени од 960 евра на 2.002 евра. Повеќе од 1.000 евра! Ова ќе ги фрли не само граѓаните со ниски приходи, туку и просечните заработувачи, во нерешливи финансиски тешкотии.

Тоа ќе предизвика нерешливи финансиски тешкотии не само за граѓаните со ниски приходи, туку и за луѓето кои остваруваат нормален приход.

RheinEnergie го објасни своето финансиско пропаѓање за весникот Bild на следниов начин:

“Причина за ова е речиси 450 отсто зголемување на трошоците за набавка на природен гас во однос на периодот на набавка 2021/22 до 2022/23 година. И покрај системот на долгорочни континуирани набавки, ова води до значително зголемување на цените”.

Сојузниот министер за економија Роберт Хабек (од партијата на Зелените), според мејнстрим медиумите “најпопуларниот политичар во Германија”, изјави:

“Чекор кој повлекува голем стрес”.

Германската пратеничка Сара Вагенкнехт, поранешна лидерка на парламентарната фракција на Левица, рече дека Берлин мора да ја прекине економската војна против Москва, бидејќи не може да опстане без руската енергија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!