Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали знаете зошто FERRARI е ЦРВЕН? Одговорот е поврзан со МИНАТОТО!

Нема ништо полегендарно за марката Ферари од препознатливата боја на каросеријата „Роса Корса“, боја која стана синоним за италијанскиот бренд за суперавтомобили? Тоа не беше избор заснован на дизајн, кое е вистинското значење зад изборот на боја? Откривме каде започна поврзаноста помеѓу Ферари и нивните впечатливи нијанси на црвено и зошто повеќето модели на Ферари се произведуваат во црвена боја.

Визуелени навестување на смели страсти; црвената боја го обзема вашето внимание. И токму тоа Ферари сака да ги посакувате неговите класично впечатливи црвени суперавтомобили. Бојата е заштитен знак на нивниот раскошен луксузен дизајн, па не е изненадување што првото Ferrari кога било направено, всушност, е дизајнирано во црвено.

Зошто црвената боја?

Црвената боја е дел од ДНК на Ферари. Кога ќе помислите на Ферари, моќната нијанса на црвено е секогаш непосредна мисла. Сепак, фиксирањето на бојата на компанијата не беше само поради нејзината естетика. Асоцијацијата на црвено со Ферари започна уште на почетокот на 20 век кога организаторите на трките со автомобили имаа прописи кои предвидуваа секој тим да го обои своето возило во соодветната боја на земјата. Британските автомобили беа обоени во зелено, француските автомобили беа сини, а италијанските тркачки автомобили беа црвени. Како италијанска компанија, Ферари мораше да ја прифати црвената боја над каросеријата на нивните тркачки автомобили. Сопственикот Енцо Ферари бил многу фасциниран од трките и го гледал спортот како средство за финансирање на бизнисот. Како што тимот на Ферари стануваше поуспешен во трките, нивната впечатлива боја на каросеријата стана позапаметена, а набрзо црвената стана нивниот потпис. Успехот на Ферари на тркачката патека влијаеше на нивните фанови и на многу Италијанци, бидејќи црвените болиди на Ферари беа најпосакуваната боја по избор. Во раните 90-ти, кога славата на Ферари вртоглаво порасна, околу 85% од сите производи на Ферари беа обоени во црвено.

Најпознатата црвена боја на Ферари е Rosso Corsa, што во превод значи „Racing Red“. Оваа легендарна нијанса ги отелотвори некои од нивните најкласични модели, вклучувајќи ги 288 GTO и 488 Pista. Иако Rosso Corsa е најпрепознатливата црвена боја на Ferrari, таа не е нивната единствена црвена нијанса во која дизајнираат. Постојат посветли нијанси, како што е Rosso Scuderia, и потемни тонови, како што е Rosso Mugello. Црвената боја стана симбол на тркачката страст и сила на Ферари, толку многу што смелиот, енергичен тон на црвено може да биде само „Ред Ферари“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!