Вие имате прво да ја знаете вистината

Додека Кина “вежба” околу Тајван, не мируваат ниту Американците: Седмата флота одеднаш стана многу посилна!

Делегацијата на Ненси Пелоси, која полета од Сингапур до Тајпеј по подолг пат, покажа дека не сака дополнително да го иритира Пекинг.

Додека Ненси Пелоси го подготвуваше своето патување во Тајван, американската војска се обидуваше дополнително да не ја провоцира Кина, според Ројтерс.

Вашингтон постојано повторува дека посетата на претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, која Кина ја доживува како жестока провокација, нема никаква врска со Белата куќа или со Пентагон. Американски официјални лица изјавија за Ројтерс дека не сакаат дополнително да ја ескалира ситуацијата со непотребно провокативно распоредување на американски воени бродови.

„Не можеме да контролираме каде патува Пелоси, но можеме да контролираме како реагираме“, рече американски воен претставник. Војската на САД се држи до тој пристап – не провоцирајте – додека кинеската војска изведува воени вежби, делумно поминувајќи ја средината на Тајванскиот теснец, кој досега се сметаше за неформална граница.

Дека не сакаат дополнително да го иритираат Пекинг покажа и делегацијата на Ненси Пелоси, која леташе од Сингапур до Тајпеј со авион на американското воено воздухопловство на подолга рута, над островот Борнео и источниот дел на Филипините. Природната рута би била над Јужното Кинеско Море, но таа област сега е полна со радари, сензори и опрема за заглавување на базите на кинеските острови, објасни сингапурскиот безбедносен консултант Александар Нил.

Но, Американците не ги повлекоа целосно своите сили од кризното подрачје, туку зборуваат за рутински патроли за поддршка на „слободен и отворен Индо-Пацифик“, во услови на најлоши тензии околу Тајван од 1996 година. Кинеската армија е модернизирана и значително зајакната во последните децении. Аналитичарите велат дека затоа денес би било незамисливо американските носачи на авиони да ги предизвикуваат Кинезите во Тајванскиот теснец на начин на кој тоа го правеа за време на последната криза пред четвртина век. Во тоа време, еден носач на авиони пловел низ Тајванскиот теснец, а друг маневрирал во близина, додека Пекинг протестирал против првите директни претседателски избори во Тајван со воени вежби.

Повеќе од половина од 111-те моментално распоредени воени бродови на американската морнарица сега се наоѓаат во областа на одговорност на Седмата флота, која се протега на западниот Тихи Океан и Индискиот Океан, пренесува Ројтерс. Но, малку е веројатно дека тие ќе бидат испратени во голем број во близина на кинескиот брег, со оглед на кинескиот арсенал на напредни крстосувачки и балистички ракети и нејзината поморска флота, велат регионалните аналитичари.

Америка испрати четири воени бродови на чело со носачот на авиони Роналд Реган во зоната на Тајван пред посетата на Ненси Пелоси. УСС Реган, амфибискиот јуришен брод УСС Триполи и крстосувачот со наведувана ракета УСС Антиетам се источно од Тајван, потврди Ројтерс. Друг брод за напад – исто така со борбени авиони Ф-35 – е закотвен во блиското пристаниште во Јапонија.

Радио Слободна Азија минатиот месец објави дека УСС Реган требало да се закотви во виетнамското пристаниште Дананг откако ќе помине низ Јужното Кинеско Море во близина на кинеските утврдувања на островите Спратли. Но, се сврте и застана во Сингапур на 22 јули, откако Кина започна воена вежба на островите Парасел на 16 јули. УСС Реган потоа продолжи низ теснецот на филипинскиот архипелаг пред да пристигне во водите западно од Тајван.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!