Вие имате прво да ја знаете вистината

ЗЕЛЕНСКИ ГИ ОБВИНИ АМНЕСТИ ИНТЕРНАЦИОНАЛ – Ги поддржувате терористите!

Амнести интернешенел остана на својот извештај дека украинските сили ги загрозуваат цивилите

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Амнести Интернешнл дека застанува на страната на „терористите“ откако организацијата ја осуди украинската војска за ставање оружје во цивилни области со што го крши хуманитарното право.

Денеска го видовме извештајот на Амнести интернешнал, кој, за жал, се обидува да ја амнестира терористичката држава и да ја префрли одговорноста од агресорот на жртвата – рече Зеленски во четвртокот вечерта во видео обраќањето.

– Ако некој даде изјава што ги става агресорот и жртвата на исто ниво, тоа не може да се толерира – рече тој, трипати повторувајќи дека „Украина е жртва“ и додаде дека „секој што се сомнева во тоа е соучесник на Русија – терористичка земја – а тој самиот терорист и учесник во убиствата“.

Извештајот за кој станува збор беше објавен претходно во четвртокот, во кој се опишани 22 случаи на напади на украинските сили од училиштата и пет примери на војници кои користеле болници како бази. Амнести соопшти дека „не знае“ оти Украина се обидела да евакуира цивили пред да ги заземе овие невоени локации.

– Документиравме шема на украински сили кои ги ставаат цивилите на ризик и ги кршат законите на војната кога дејствуваат во населени области – рече Агнес Каламар, генерален секретар на Амнести интернешенел.

Да се ​​биде во одбранбена позиција не ја ослободува украинската армија од почитување на меѓународното хуманитарно право.

Иако Амнести, исто така, ја обвини Русија за кршење на меѓународното право при спроведувањето на нејзината воена операција, извештајот беше објавен на интернет од поддржувачите на Зеленски, кои ја обвинија меѓународната организација за ангажирање во „руска пропаганда“. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба исто така го отфрли извештајот, обвинувајќи ја Амнести за „создавање лажна реалност“ во која сите се „виновни за нешто“.

Наместо тоа, тој тврди дека организацијата треба да се фокусира исклучиво на наводното руско злосторство. Среде поплавата од критики од проукраинските страници на социјалните мрежи, Каламар застана на извештајот.

– На оние кои не напаѓаат со наводна пристрасност кон Украина, им велам: „Проверете ја нашата работа“ – напиша таа на Твитер.

– Стоиме покрај сите жртви. Непристрасно, рече таа. Каламар, исто така, ја обвини „мафијата на социјалните медиуми и троловите“ од двете страни на конфликтот за ширење „воена пропаганда и дезинформации“. Во својот говор, Зеленски ја обвини руската армија за „напад на спомениците на жртвите на Холокаустот“ и за напад на „логорот на воените заробеници во Јеленовка“.

Зеленски очигледно мислеше на нападот на споменикот на Холокаустот во март, во кој всушност беше погодена блиската ТВ кула. Еден израелски новинар изјави дека самиот споменик е недопрен.

Русија ја обвини Украина за ракетен напад врз затворот Јеленовка минатата недела, во кој се сместени членовите на неонацистичкиот Азовски полк, и побара од Обединетите нации и Црвениот крст да го истражат нападот. Официјални лица на самопрогласената ДНР тврдат дека објектот е насочен за да се спречат затворениците да сведочат за наводните украински воени злосторства.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!