Вие имате прво да ја знаете вистината

НЕМАМ ВИДЕНО ВАКВО НЕШТО ОД КОГА СУМ ПОЖАРНИК!’ Потресна исповед на човекот кој ги извлече ЖРТВИТЕ од АВТОБУСОТ НА СМРТТА во Хрватска: Беше страшно, како да гледав хорор филм

Шефот на доброволната противпожарна бригада „Брезнички хум“ ги опиша страшните сцени кои го нашле на местото на превртување на полски автобус на автопатот А4 во правец кон Загреб, кога загинаа 12 лица, а 34 беа повредени.

– Беше страшно. Тоа е како да гледате хорор филмови. Добивме бакшиш околу 5.50 часот. Извлекувавме мртви, ги имаше повеќе од 10. Автобусот удри во каналот и целиот преден дел на автобусот удри во половина од автобусот. Автобусот изгледаше како да удрил, да речеме, во ѕид. Едниот возач скокнал од возачкото седиште, а другиот бил во автобусот. Вакво нешто не сум доживеал откако сум пожарникар, а имам 60 години – изјави Иван Иванчан, чиј тим со четворица пожарникари и четири возила беше меѓу првите на местото на несреќата, пишува Јутарњи лист.

Имаше многу амбулантни возила, пожарникари, полиција, членови на ЈВП Нови Мароф, дојде ДВД Комин. Подоцна, повеќе членови од нашиот ДВД тим дојдоа на местото на несреќата. Беше прекрасно. Направивме се што можевме да ги извлечеме жртвите и жртвите – рече Иванчан, сè уште под впечаток на тешка несреќа. Да потсетиме, најмалку 12 лица загинаа во страшна несреќа во која учествуваше автобус со полски ознаки, а повеќе од десетина беа повредени.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!