Вие имате прво да ја знаете вистината

НИ 700 МИЛИОНИ НЕ И СЕ ДОВОЛНИ НА БАРСЕЛОНА! Ништо од ЗАСИЛУВАЊЕ, Каталонците тонат во ДОЛГОВИ

Барселона во текот на летото заработи 700.000.000 евра од разни распродажби на права, но и тоа не е доволно за да ги расчисти „хартиите“.

Помина една година откако Барселона потврди долг од речиси една и пол милијарда евра. Сепак, тоа не го спречи каталонскиот гигант да купува „раце и капи“ во текот на летото, а на Ноу Камп пристигнаа Роберт Левандовски, Рафиња, Жил Кунде, Франк Кеси и Андреас Кристенсен. Навивачите со ентузијазам ги дочекаа новите засилувања, но набрзо дојде отрезнувањето кога Ла Лига ја прекина регистрацијата на нови играчи.

Имено, како што пренесуваат каталонските медиуми, Ла Лига веќе неколку дена ги прочешла сите документи од Ноу Камп. Иако во текот на летото Жоан Лапорта подели големи права и заработи 700.000.000 евра, тоа не е доволно да се „пеглаат“ книшките и Барселона ги добива сите потребни дозволи за да регистрира нови играчи. Како што пренесува истиот извор, на Барселона и недостасуваат околу 100.000.000 евра за да помине контроли и да регистрира засилувања. Покрај тоа, на клубот му беше наложено да ја намали вкупната сума на пари наменети за платите на играчите со цел да се исполнат границите на Ла Лига. Во пракса тоа значи дека Каталонците треба да продадат неколку играчи. Френки де Јонг и Мемфис Депај најверојатно ќе бидат во нападот, а се шпекулира дека од Ноу Камп би можел да дојде и Пјер-Емерик Обамејанг.

Во текот на летото, Жоан Лапорта по консултации со стручњаци реши да направи потези кои не им се допаднаа на навивачите. Имено, прво, 10 отсто од сите приходи од телевизиски права за следните 25 години биле продадени на компанијата „Шеста улица“. Не долго потоа, истиот клиент додаде уште 15 проценти за тој период, а Барселона од тоа заработи 607.500.000 евра. Дополнително, 24,5 отсто од правото на користење на логото на клубот е продадено за 100.000.000 евра.

Значи, Барселона во моментов има заработено огромна сума на пари, но тоа значи дека во иднина нема да има профит од споменатите права. Работата да биде уште полоша, Каталонците немаат право да регистрираат засилувања, ниту да ги официјализираат продолжувањата на договорите договорени со Серхи Роберто и Усман Дембеле… Сето ова не ја спречува Барселона се уште да бара засилување, а според „Мундо Депортиво“ се очекува во наредните денови да биде претставен Маркос Алонсо кој ги спакува куферите и е подготвен да си замине од Челзи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!