Вие имате прво да ја знаете вистината

Ова е НАЈКРАТКАТА ВОЈНА во историјата: Почна поради алчност и интерес, однесе стотици животи и траеше нешто повеќе од ПОЛОВИНА ЧАС

Англо-занзибарската војна се водела меѓу Обединетото Кралство и Занзибар на 27 август 1896 година и веројатно немаше да биде никаде снимена, ако не за некој вид рекорд.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!