Вие имате прво да ја знаете вистината

Одење по ЦРВЕНАТА ЛИНИЈА: Кинескиот амбасадор одговори на текстот на Пелоси, еве зошто Пекинг се противи на посетата

Како одговор на написот на претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси во Вашингтон пост со наслов „Зошто водам делегација на Конгресот во Тајван“, кинескиот амбасадор Чин Ганг објави напис со наслов „Зошто Кина се противи на посетата на Пелоси“. Кинескиот амбасадор мораше да ги врати Американците малку наназад низ историјата и ги потсети дека Тајван е нераскинлив дел од кинеската територија 1.800 години.

Лидерите на Кина, САД и Британија во 1943 година ја издадоа Декларацијата од Каиро, во која јасно беше наведено дека сите територии што Јапонија им ги украла на Кинезите, како што е Тајван, ќе и бидат вратени на Кина. Декларацијата од Потсдам од 1945 година потврди дека ќе бидат исполнети условите од Декларацијата од Каиро. Резолуцијата 2758 на Генералното собрание на Обединетите нации, усвоена во 1971 година, признава дека претставниците на владата на Народна Република Кина се единствените легитимни претставници на Кина во Обединетите нации – објави амбасадорот Чин Ган. Тој исто така потсети дека при воспоставувањето дипломатски односи меѓу Кина и САД во 1979 година, Америка призна дека владата на Народна Република Кина е единствената легална влада. Амбасадорот забележува дека оттогаш поминале четири децении, а Америка е посветена да не ги развива официјалните односи со Тајван. – Претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси е трет највисок функционер во американската влада. Патувајќи со воен авион, Пелоси направи „официјална посета на Тајван“ од висок профил оваа недела, како што нејзината канцеларија го опиша во изјавата за пристигнување, и доби целосен протоколарен третман од властите на Демократската прогресивна партија на Тајван, кои не криеја дека нивната желба за независност во неговата партиска платформа. Таквата посета отворено ја прекрши американската обврска да не се развиваат официјални односи со Тајван – вели Кин Ган во текстот. Тој посочи дека Америка ги крши принципите на меѓународниот поредок заснован на права и дека се обидува да го промени статусот на Тајван. Кинескиот амбасадор ја потсети американската јавност дека пред педесет години Хенри Кисинџер лично учествувал во преговорите за нормализирање на односите меѓу Кина и САД и дека тогашната влада на САД се согласила тајванското прашање да се реши врз основа на принципот. една Кина. – Соединетите Држави не треба да развиваат нешто како решение за „двете Кина“ преку подметнување или постепен процес. Луѓето од двете страни на Тајванскиот теснец се Кинези. Кина ќе покаже најголема искреност и ќе вложи максимални напори за постигнување мирно обединување, но Кина нема да дозволи Тајван да се одвои од него во каква било форма. Сегашните тајвански власти ги отфрлија фактите и правната основа дека двете страни на Тајванскиот теснец припаѓаат на една иста Кина, барајќи независност со помош на САД. Нивната тактика вклучува обид за прекин на историските и културните врски со копното, бришење на националниот идентитет и поттикнување конфронтација. Во меѓувреме, САД гледаат на Тајван како алатка за задржување на Кина и го доведуваат во прашање принципот на една Кина. Само во последните 18 месеци, САД продадоа пет пратки оружје на Тајван. Претседателот Бајден многупати кажа дека Соединетите Држави нема да ја променат својата политика на една Кина и не ја поддржуваат „независноста на Тајван“. Но, за силите „за независност на Тајван“, посетата на Пелоси претставува исклучително силен сигнал дека „САД се на страната на Тајван“ – предупреди кинескиот амбасадор. Кин Ган им постави на американските читатели реторичко прашање за да им го приближи прашањето на Тајван. – Замислете само ако една американска држава се отцепи од САД и прогласи независност, а потоа друга нација им испрати оружје и обезбеди политичка поддршка, дали американската влада или американскиот народ би дозволиле тоа да се случи? На крајот од текстот, кинескиот амбасадор ја повика Америка да покаже почит кон кинескиот народ, кој сочинува околу една петтина од светското население и посочи дека Тајван е едно од ретките прашања што може да ги донесе Кина и Обединетите Државите во конфликт.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!