Вие имате прво да ја знаете вистината

Пад на цената на нафтата на светскиот пазар

Меѓународната референтна цена на нафтата брент попладнево изнесуваше 93,72 долари за барел по падот на цената од 3,16 отсто.

Цените на нафтата на светскиот пазар горат поради загриженоста дека слабите економски податоци објавени во САД и Европа негативно ќе влијаат на изгледите за побарувачката . Меѓународната референтна цена на нафтата брент попладнево изнесуваше 93,72 долари за барел по падот на цената од 3,16 отсто. Американскиот репер West Texas Intermediate (WTI) се тргуваше за 88,20 долари за барел по падот на цената на нафтата. На падот на цената на нафтата најголемо влијание имаа негативните економски податоци објавени во многу земји во светот и очекувањата за рецесија. Администрацијата за енергетски информации на САД вчера објави дека комерцијалните залихи на сурова нафта во земјата пораснале за околу 4,5 милиони барели минатата недела на 426,6 милиони барели. Одлуката на Банката на Англија (BoE) да ја зголеми референтната стапка за 50 базични поени на 1,75 отсто, најголемото зголемување на каматните стапки во последните 27 години, беше уште еден фактор што ја зголеми загриженоста за побарувачката на нафта.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!