Вие имате прво да ја знаете вистината

Прогласена ВОНРЕДНА СОСТОЈБА кај Прешево: Борбата со големиот пожар се уште трае

Општината се обрати до Штабот за вонредни ситуации на областа Пчињ барајќи помош од авиони за гаснење на пожарот, бидејќи пожарникарите не можат да се борат со пожарот.

Општина Прешево прогласи вонредна состојба на територијата зафатена од пожарот, противпожарните и спасувачките екипи се на терен, но не можат да го изгаснат пожарот. Општината се обратила до Штабот за вонредни ситуации на округот Пчињ, барајќи помош од авиони за гаснење на пожарот, бидејќи пожарникарите не се во можност да го изгаснат пожарот.

Началникот на Службата за вонредни ситуации на општина Прешево, Неџмедин Ахмеди, за РТС потврди дека населението не е загрозено.

Координативното тело за Прешево, Бујановац и Медвеѓа е во постојан контакт со МУП и состојбата се следи. Потсетуваме, како што јавува дописникот на РТС од терен, во близина на локацијата каде беснее пожарот има стари ненаселени згради. Пожарот кој зафати поголема површина и густ чад се видливи од автопатот и од граничниот премин Прешево. Пепел паѓа на автопатот. Исто така, под закана е и зимзелената шума, популарна дестинација за екскурзии за жителите на Прешевља. Тие на социјалните мрежи споделуваат фотографии на кои се гледа дека се загрозени и шумските животни.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!