Вие имате прво да ја знаете вистината

ПУТИН МУ ДАДЕ НА ЕРДОГАН ТАЈНА ПОНУДА-Вашингтон пост за моќен руски план

Рускиот претседател Владимир Путин најде начин да ги заобиколи западните санкции за извозот на нафта со помош на Турција, пишува Вашингтон пост.

Според авторите, повикувајќи се на украинските разузнавачки служби, Путин му дал таен предлог на својот колега од Анкара, Реџеп Таип Ердоган.

Москва има намера да купи удел во турските рафинерии, резервоари за нафта и терминали.

„Овој потег ќе помогне да се сокрие потеклото на нафтата… Русија исто така бара од неколку државни турски банки да отворат дописнички сметки за големите руски банки“, се вели во написот.

Анкара се уште не го дала својот одговор, но се може да се промени по личната средба на лидерите на државите во Сочи. Договорот на Ердоган ќе ги зајакне врските на Русија со земјата НАТО, која одби да ги поддржи санкциите, забележаа новинарите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!