Вие имате прво да ја знаете вистината

Русија прогласи 14 бугарски дипломатски службеници за непожелни лица

Русија прогласи 14 бугарски дипломатски службеници за непожелни лица

Русија во петокот прогласи 14 бугарски конзуларни и дипломатски службеници за персона нон грата како одговор на одлуката на Софија да го протера рускиот дипломатски персонал, јавува Anadolu Agency (AA). Амбасадорот на Бугарија во Москва, Атанас Кристин, беше повикан во Министерството за надворешни работи на Русија и му беше врачена протестна нота поради одлуката на бугарските власти да протераат 70 руски дипломати, се вели во соопштението на МНР. Работи на Русија. „Како одговор на чекорите што ги презема бугарската влада за намалување на бројот на претставници на руската дипломатска мисија, на амбасадорката Кристин и беше дадена нота дека 14 бугарски функционери во Русија се прогласени за „персона нон грата““, се вели во соопштението. Во јуни годинава Бугарија протера 70 руски дипломати откако ги прогласи за непожелни лица кои работеле „против интересите на Бугарија“. „Повеќето од овие луѓе работат за други служби. Тие ја користеа дипломатската титула само како параван“, рече тогаш премиерот на земјата во заминување Кирил Петков. Сите руски дипломатски претставништва во Бугарија во моментов се суспендирани. Многу европски земји протераа руски дипломати откако Москва испрати војници во Украина на 24 февруари, а Русија одговори исто.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!