Вие имате прво да ја знаете вистината

САД ПРОДОЛЖУВААТ СО НАОРУЖУВАЊЕ: Преку Солун првата рунда оклопни транспортери пристигнуваат во Македонија (видео)

Првите шест лесни борбени возила Oškoš JLTV беа истоварени од бродот во пристаништето во Солун.

Ова се првите примероци што ќе влезат во Армијата на Македонија. Македонските власти склучија договор за набавка на 99 возила, од кои 33 ќе бидат испорачани годинава, а останатите во 2023 година.

JLTV е лесно оклопно возило наменето за превоз до пет члена заедно со екипажот. Погледнете повеќе во продолжение од одличното видео:

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!