Вие имате прво да ја знаете вистината

Северна Македонија донираше тенкови Т-72 и борбени авиони Су-25 на Украина: Што се крие зад овој потег?

Што правеле украинските експерти во воздухопловната база Петровец кај Скопје

Северна Македонија му предаде на Киев четири ловци Су-25, кои беа ремонтирани во јуни. Во 2001 година Украина на Македонците им продаде четири Су-25 за четири милиони долари. Покрај авионите, Скопје доби и 30 тенкови Т-72А. Што донирала армијата на Северна Македонија досега и какво друго оружје ќе и подари на Украина? Информациите за донација на советски јуришни авиони Су-25 на македонското воено воздухопловство беа објавени само неколку дена откако Министерството за одбрана на Северна Македонија потврди дека донирало тенкови Т-72 на Украина и два месеци откако македонската политичка партија „Левица“ јавно објави дека тие, воени претставници на Армијата на Северна Македонија, информирале дека во воздухопловната база Петровец кај Скопје биле забележани „украински експерти“ кои ги проверувале и подготвувале авионите Су-25 за транспорт. Дознајте повеќе за оваа тема на YouTube каналот „Šilja Pluton“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!