Вие имате прво да ја знаете вистината

Страшната несреќа е снимена од надзорната камера, објавена е и причината за тројниот судир на автопатот, има загинати (фото)

Во несреќата учествувале три возила со словенечки, словачки и српски таблички

Јутарњи дојде до шокантно видео снимено од надзорна камера, на кое се гледа моментот на тешка сообраќајна несреќа што се случила во 10 часот и 30 минути на 51-от километар од автопатот кај клучката Новиград на Добра.

Во троен судар на А1 загина 46-годишен државјанин на Словачка, додека седуммината повредени кои завршија во Општата болница во Карловац и не се во животна опасност.

Во снимките од местото на несреќата покажуваат како едниот автомобил, целосно згмечен, завршил на заштитната ограда од левата страна, а другиот автомобил на неколку метри на оградата од спротивната страна.

За потсетување, во несреќата учествувале три возила со словенечки, словачки и српски таблички.

Како што изјави за Хина заменик жупанискиот државен правобранител Бруно Колаковиќ, против државјанката на Република Словенија до општинското државно правобранителство Карловац ќе биде поднесена кривична пријава за предизвикување сообраќајна незгода од невнимание, незгода со фатален исход и голема материјална штета.

„Првите информации од истрагата укажуваат на неправилна промена на сообраќајната лента на автопатот, но како и во секој друг ваков случај, ќе се чекаат резултатите од алкотестот, а во иднина ќе биде нареден сообраќајно вештачење, како и обдукција на телото на починатиот“, рече Колаковиќ.

Во сите три автомобили имало неколку лица, но ниту еден од седумте повредени, како што рече дежурниот хирург Суад Црница, не е тешко повреден, односно „нема да биде хоспитализиран“.

Од 10:30 до 13:25 часот сообраќајот во правец на Загреб беше во целосен застој, по што со посебна регулатива возилата се пропуштаа по една коловозна лента. Од 14 часот и 20 минути сообраќајот беше отворен во двата правци, но сообраќајот се уште се одвиваше. Се нормализираше дури во 14 часот и 50 минути, но сепак на местата се вози бавно во двата правци.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!