Вие имате прво да ја знаете вистината

Ферари повлече повеќе од 23.000 автомобили поради можно откажување на сопирачките

Ферари беше принуден да повлече 23.555 автомобили поради потенцијален проблем што може да доведе до губење на функцијата на сопирачките и да резултира со сообраќајна несреќа.

Компанијата од Маранело и во октомври минатата година повлече речиси 10.000 автомобили поради истиот проблем, а сега таа бројка е повеќе од двојно поголема. Националната администрација за безбедност на сообраќајот на патиштата наведува дека капачето на резервоарот за течност за сопирачките може да не се проветрува адекватно, а неправилното проветрување на резервоарот може да доведе до протекување течност и делумно или целосно откажување на сопирачките. Непотребно е да се каже колку е сериозна работата, па затоа повлекувањето е неизбежно.

Повлекувањето се однесува на различни модели произведени во 2005 година и подоцна, имено: Ferrari 430, Ferrari 612 Scaglietti, Ferrari California, Ferrari 612, Ferrari FF, Ferrari F12 Berlinetta, Ferrari LaFerrari, Ferrari California T, Ferrari F60 T, Ferrari F60 T, Америка LaFerrari Aperta, Ferrari GTC4 Lusso, Ferrari GTC4 T, Ferrari Portofino, Ferrari 812, Ferrari 488 Pista, Ferrari F8 Spider, Ferrari F8 Tributo и Ferrari Roma.

Компанијата исто така ќе ги извести сопствениците преку е-пошта и ќе ги покани целосно бесплатно да ги заменат течноста за сопирачките и капачето на резервоарот.

Претходното повлекување се однесуваше на моделите на Ferrari 458 Italia, 458 Speciale, 458 Speciale Aperta, 458 Spider, 488 GTB и 488 Spider.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!