Вие имате прво да ја знаете вистината

Шпанија воведе ИТНИ МЕРКИ: Ладење не под 27 степени, греење не над 19

Шпанската влада се согласи да воведе „итни мерки“ за заштеда на енергија поради енергетската криза што ја надвладеа Европа по руската инвазија на Украина, пренесува агенцијата Дпа. Сите згради во јавниот сектор, трговските центри, кината, канцелариите, хотелите, автобуските и железничките станици и аеродромите нема да смеат да ја спуштат температурата под 27 Целзиусови степени во лето, додека температурата нема да биде повисока од 19 степени во зима. Таа одлука беше усвоена на состанокот на владата во Мадрид, а беше објавена доцна во понеделникот од Тереза ​​Рибера, министерка за транзиција во животната средина. Рибера рече дека планираните мерки мора да бидат воведени по еднонеделен преоден период по објавувањето во националниот весник.

Споменатата мерка ќе важи до 1 ноември 2023. Рибера рече дека тоа е почетен пакет кој е неопходен во „критична ситуација“.

На Европа и е потребна помош од Шпанија, рече таа.

– Време е за солидарност – рече министерот.

Правила за продавници и компании Мерките, исто така, вклучуваат правила за продавниците и бизнисите да ги држат своите врати затворени со помош на автоматски систем што мора да се инсталира до 30 септември. Целта на ова, тврдат од Владата, е да се спречи топлиот или студениот воздух да излегува од загреаниот или разладен простор. Осветлувањето во канцелариите кои не се во употреба, излозите и спомениците мора да се исклучат по 22 часот, а во одредени згради ќе се започне со проверка на енергетската ефикасност. Рибера апелираше до приватниот сектор да го зголеми уделот на работа од дома. Шпанија ги презема овие и натамошни мерки, за кои ќе биде одлучено по летната пауза, за да ги исполни преземените обврски во европскиот план за вонредни состојби договорен минатата недела. Земјата ќе се обиде да ја намали потрошувачката на гас за седум проценти. Шпанија првично се спротивстави на планот на Европската комисија, но на крајот, по добиените отстапки, го одобри.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!