Вие имате прво да ја знаете вистината

Кина од утре почнува нови воени вежби

 Кина денеска најави дека ќе одржи воени вежби во близина на јужниот дел на Жолтото Море и Бохај, во близина на Јужна Кореја. Се очекува вежбите да започнат утре и да траат до 8 септември.

Источната команда на кинеската војска објави на платформата Weibo дека ќе продолжи да спроведува координирани поморски и воздушни воени вежби околу Тајван, а фокусот на овие вежби ќе биде тестирање на воздушни напади од копно и воздушни напади со долг дострел, пренесуваат локалните медиуми.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!