Вие имате прво да ја знаете вистината

На Американците им е сега се јасно – Воените вежби на Кина покажаа која е стратегијата на Пекинг за напад врз Тајван (фото)

Во неделата, Кина го заврши најголемиот дел од своите воени вежби околу Тајван, кои уште денес треба да се изведат на ограничена област. Но, се чини дека тензијата во Азија по посетата на Ненси Пелоси на Тајван минатата недела нема да почне да се намалува толку брзо, со оглед на најавата на Пекинг дека од понеделник до 8 септември ќе одржува воени вежби во близина на јужниот дел на Жолтото Море и Бохај, во близина на Јужна Кореја.

Промена на статус кво

САД повторно ги осудија кинеските воени вежби во близина на Тајван како провокативни и неодговорни, бидејќи го зголемуваат ризикот од инцидент. Портпаролот на Белата куќа ја обвини Кина дека се обидува да го промени статус квото во врска со Тајван. Кинеските дипломати го обвинуваат Вашингтон дека предизвикува хаос во регионот. Хуа Чунјинг, помошник-министер за надворешни работи на Кина, ги обвини САД за мешање во внатрешните работи на Кина. САД требаше да ја спречат Ненси Пелоси да го посети Тајван, рече Чунјинг.

Кина започна маневри околу Тајван како одговор на посетата на претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси на Тајпеј минатата недела. Вежбите го претставуваат најголемото покажување на воена моќ на Кина од средината на 1990-тите. Кинеското Министерство за одбрана соопшти дека спроведе воени вежби во морето и воздушниот простор северно, југозападно и источно од Тајван како што беше планирано, со фокус на тестирање на способностите на копнените и поморските системи за напад.

Тајванската војска објави дека 20 кинески воени авиони и 14 воени бродови учествувале во вежбите во саботата, а кинеските беспилотни летала повторно биле забележани над островот Кинмен, кој е под управа на Тајван. Кинмен се наоѓа на само 10 километри од пристанишниот град Ксиамен на кинеското копно. За неделата не соопштија колку бродови и авиони учествувале. Како што јавува Си-Ен-Ен, командата на источното крило на кинеската војска соопштила околу пладне по локално време во неделата дека спровела вежби за таргетирање во водите и воздушниот простор околу Тајван како што било планирано. Вежбите се фокусираа на заеднички копнени напади и способности за воздушни напади со долг дострел, се вели во соопштението.

Мао и Никсон

Тајван објави дека во неделата наутро, повеќе кинески авиони, воени бродови и беспилотни летала учествувале во “симулиран напад на главниот остров на Тајван и тајванските поморски бродови” во Тајванскиот теснец. Тие не објавија дали, како и претходните денови, кинески авиони ја преминале чувствителната централна линија во Тајванскиот теснец што го дели островот од кинеското копно.

Кинескиот помошник министер за надворешни работи Хуа Чунјинг ги обвини САД за мешање во внатрешните работи на Пекинг. САД треба да престанат да се обидуваат да ја уништат “политиката на една Кина”. Ова се однесува на договорот меѓу кинеските и американските лидери Мао и Никсон во 1970-тите дека земјите би можеле да одржуваат формални дипломатски односи или со Кина или со Тајван, но не и со двете.

Позната како долгогодишен критичар на кинеската политика која го занемарува концептот на човековите права, 82-годишната Ненси Пелоси отпатува во Тајван и покрај јасните пораки на противење од кинеските власти, и покрај тоа што и американскиот претседател Џо Бајден и американската војска се дистанцираа од нејзината посета.

“Овој непромислен потег сериозно го поткопа суверенитетот на Кина, сериозно се вмеша во внатрешните работи на Кина, сериозно ги прекрши американските обврски, сериозно ги загрози мирот и стабилноста преку Тајванскиот теснец. Сосема е природно Кина да одговори цврсто”, рече кинескиот министер.

Саботер и дестабилизатор

“Нашата позиција е оправдана, разумна и законска; нашите мерки се цврсти, силни и одмерени, а нашите воени вежби се отворени, транспарентни и професионални. Тие се во согласност со домашните и меѓународните закони, како и со меѓународната пракса. Нивната цел е да испратат предупредување на сторителот и да ги казнат силите за “независност на Тајван”. Ние цврсто ќе го чуваме суверенитетот и територијалниот интегритет на Кина, решително ќе го запреме обидот на САД да ја искористат тајванската карта за да ја запрат Кина”, истакна Хуа Чунјинг.

Пекинг вели дека го поддржува меѓународното право и основните норми кои ги регулираат меѓународните односи, особено принципот на немешање во внатрешните работи на земјите од Повелбата на ОН. “Доколку се отфрли принципот на немешање, светот ќе се врати на законот на џунглата”, предупредуваат Кинезите.

Кинеските маневри околу Тајван дадоа вреден увид за тоа како Пекинг би можел да го води нападот врз Тајван, анализира агенцијата АФП. Кина го смета Тајван за дел од својата територија и остро реагира на секој сигнал за независност на островот, кој не е под нејзина контрола од основањето на Народна Република Кина во 1949 година.

Кинеската војска за прв пат изведе вежби во источниот дел на Тајван, област од стратешки витално значење за снабдување на тајванската војска. САД го снабдуваат својот сојузник со оружје, но Вашингтон испрати мешани сигнали за тоа дали американската војска ќе му помогне на Тајван доколку Кина го нападне островот. Последната воена вежба испрати застрашувачки сигнал дека Пекинг сега може да го блокира целиот остров и да спречи каков било влез или излез на комерцијални или воени бродови и авиони.

Кинеската амбасада во Австралија ги нарече САД “најголемиот саботер и дестабилизатор на мирот во Тајванскиот теснец”. “Кина е жртва на политичка провокација од САД. Акциите што ги презема кинеската влада за заштита на државниот суверенитет и територијален интегритет и спречување на сепаратистичките активности се легитимни и оправдани”, се вели во соопштението на амбасадата, како што пренесува Си-Ен-Ен.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!