Вие имате прво да ја знаете вистината

Зад сцената на битката за најмоќното сајбер оружје на светот: “Американското разузнавање беше заинтересирано…”

Американските разузнавачи тајно ги поддржаа плановите за купување на NSO

L3Harris, приватна американска одбранбена технолошка компанија која работи со Пентагон, тивко се обиде да ја купи NSO Group, компанија која се најде на насловните страници откако истражувачките новинари открија кој се бил шпиониран од нивната хакерска алатка Pegasus.

Според информациите на Њујорк тајм, за успешен бизнис бил заинтересиран и американскиот разузнавачки апарат. Влијателниот американски дневен весник пишува дека е отворено прашање дали дел од администрацијата на Бајден, со или без знаење на Белата куќа, се обидела да дојде до технологијата за следење на граѓаните.

Тимот на компанијата L3Harris, пишува NYT, неколку пати го посетил Израел без тоа да го објави јавно, преговарајќи за преземање на NSO Group. Тоа го направија иако американската влада официјално ја стави компанијата на црна листа по избивањето на скандалот. Според информациите што ги “ископале” новинарите, цел на Pegasus биле членовите на саудиското кралско семејство (и Џемал ​​Кашоги, за чие ужасно убиство е осомничен престолонаследникот од Ријад). Беа набљудувани повеќе од 600 политичари, 64 бизнисмени, 189 новинари и 85 активисти за човекови права.


Извлекување податоци од мобилни телефони

Pegasus, технологијата што L3Harris се обиде да ја купи во секој случај, е хакерска алатка која може далечински да ги извлече сите податоци, вклучувајќи пораки, контакти, фотографии и видеа од мобилниот телефон на целта, без корисникот да мора да кликне на врска за да му овозможи далечински пристап. Може да го претвори мобилниот телефон во уред за следење и снимање. NSO дејствуваше “спротивно на националната безбедност или надворешно-политичките интереси на Соединетите Американски Држави“, рече администрацијата на Бајден при објавувањето на црната листа во ноември минатата година, забранувајќи им на американските компании да водат било каков бизнис со израелската фирма.

Но, пет луѓе запознаени со преговорите рекоа дека тимот на L3Harris дошол на разговорите со изненадувачка порака што направила договор да изгледа возможен. Според изворите, американските разузнавачи тајно ги поддржале плановите за купување на НСО, чија технологија со години е од интензивен интерес за многу разузнавачки агенции, вклучително и ФБИ и ЦИА.

Неколку дена по протекувањето, L3Harris, кој во голема мера се потпира на владините тендери за бизнис, ја информираше администрацијата на Бајден дека се повлекува, според тројца американски владини претставници, иако неколку луѓе запознаени со разговорите, рекоа дека имало обиди истите да се заживејат. Белата куќа изрази “огорченост што дозна за преговорите“.

Епизодата, објави NYT, беше најновата пресметка во меѓудржавно натпреварување за преземање контрола врз некои од најмоќните сајбер оружја во светот.Портпаролите на L3Harris и NSO одбија да ги коментираат преговорите за NYT. Директорот на Националното разузнавање Avril Haines одби да коментира дали некој американски разузнавач тивко ги благословил дискусиите. Одделот за трговија одби да обезбеди информации за какви било дискусии со L3Harris за купување на NSO.

Коалиција “Five Eyes

Портпаролот на израелското Министерство за одбрана, исто така, одби да даде изјава за NYT, како и портпаролката на израелскиот премиер.

За време на дискусиите за можна продажба на NSOна L3Harris – што вклучуваше најмалку еден состанок со Амир Ешел, генералниот директор на израелското Министерство за одбрана, кој ќе треба да го одобри потенцијалниот договор – претставниците на L3Harris рекоа дека добиле дозвола од Соединетите Американски Држави Владата да преговара со NSO, пишува NYT.

Тие им рекоа на Израелците дека американските разузнавачки агенции го поддржуваат купувањето се додека се исполнети одредени услови. Еден од нив, рекоа изворите на NYT, е дека арсеналот на NSO од “zero days” – ранливост во изворниот код на компјутерот што му дозволува на Pegasus да хакира мобилни телефони – може да биде продаден на сите партнери на САД во т.н. коалицијата “Five Eyes“. Станува збор за партнери со кои Вашингтон има договор за размена на разузнавачки информации. Таквиот план би бил многу невообичаен доколку се заврши бидејќи земјите од “Five Eyes” обично ја купуваат само онаа технологија што се развива и произведува во тие земји.

Претставниците на израелското Министерство за одбрана беа склони да се согласат, но по силниот притисок од израелската разузнавачка заедница, тие се откажаа од нивното барање NSO да го сподели изворниот код на компјутерот за Pegasus со петте споменати земји и одбија да дозволат сајбер експертите на L3Harris да учествуваат во NSO развојни работи тимови во седиштето на компанијата во близина на Тел Авив.

Официјални претставници на Министерството за одбрана инсистираа Израел да го задржи своето овластување да дава дозволи за извоз на производите на NSO, но рекоа дека се подготвени да преговараат за тоа кои земји ќе го добијат шпионскиот софтвер.

За време на дискусиите, се појавија многу прашања за кои ќе биде потребно одобрение од владата на САД. Претставниците на L3Harris изјавија дека за овие прашања разговарале со американски претставници, кои, според упатените во разговорите, начелно се согласиле, пишува американскиот дневен весник.


Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!