Вие имате прво да ја знаете вистината

АМЕРИКАНЦИТЕ ГИ КРИЕЛЕ КАКО ЗМИJA НОЗЕ: Русите ги уништиле засолништата на ОПАСНАТА група за која се мислело дека повеќе не постои

Моќна акција на руските авиони за напад Ка-52 во сирискиот Ал Танф

Руски воени авиони неутрализираа единица на бригадата на маченици Ал Карџатаин, наводно поддржана од САД, во близина на југоисточниот сириски регион Ал Танф, каде што коалицијата предводена од САД има голем гарнизон, соопшти руското Министерство за одбрана.

Во соопштението на Министерството се наведува дека воени авиони вршеле рутинска патрола над пустинската област во близина на Ал Танф кога ја лоцирале единицата. Воени авиони потоа гаѓаа неколку пештери во кои се криеја припадници на единицата.

Оперирајќи од пустината, милитантите на бригадата на мачениците Ал-Карџатаин извршија акти на саботажа против цивилното население и инфраструктурата во Сирија – се вели во соопштението.

Министерството објави видео од точните напади врз скривалиштата на бригадата на мачениците Ал-Каријатаин, кои очигледно биле извршени со јуришни хеликоптери Ка-52. Бригадата на мачениците Ал-Кариатајн беше формирана во 2014 година. Пред да се пресели во Ал Танф во 2016 година, групата беше активна во пустините на Дамаск и Хомс. Во 2017 година, коалицијата предводена од САД тврдеше дека престанала да ја поддржува групата. Сепак, групата продолжи да работи во Ал-Танф. Во текот на следните две години, многу милитанти на групата заминаа во областите под контрола на опозицијата во северниот регион на Сирија.

Ова беше втор руски напад во Ал Танф во последните месеци. Во јуни, серија руски напади ги погодија позициите на Револуционерната командоси армија (МАТ), во гарнизонот Ал-Танф. Наводно, нападите биле одговор на нападот на милитантите МаТ што резултираше со руски воени жртви. Коалицијата предводена од САД беше предупредена пред воздушните напади, кои предизвикаа само материјална штета.

Коалицијата предводена од САД одржува зона на забранети летови од 55 километри околу гарнизонот Ал Танф. И покрај тоа, руските воени авиони редовно вршат извидувачки летови и патроли над областа.

Русија и Сирија неколку пати во последните месеци ја обвинија коалицијата предводена од САД за засолниште и обука на терористи во зоната Ал Танфа долга 55 километри. Но нема официјална потврда на тие обвинувања.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!