Вие имате прво да ја знаете вистината

Во торбите на туристите пронајдени 22 килограми песок и школки од плажите на Сардинија (фото)

Италијанските цариници пронајдоа 22 килограми украден песок и школки од Сардинија во туристички торби, соопштија извори во вторникот, поради континуираната активност на ловците на сувенири од песок од италијанскиот остров.

Цариниците и чуварите кои работеа на аеродромот во Алгеро пронајдоа 10 килограми песок, седум килограми чакал и пет гранати земени од иконските плажи на северот на островот помеѓу 15 и 30 јули.

Туристите кои го напуштија аеродромот Ривиера дел Корало беа Романци, Полјаци, Швеѓани, Шпанци, Срби и Италијанци, соопштија официјални лица.

Изрекувани се казни од 500 до 3.000 евра, како и одземање на нелегално стекнат песок и друг крајбрежен материјал.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!