Вие имате прво да ја знаете вистината

Навивачите на Хајдук дивееја во Португалија: „Туристите избегаа од плоштадот за да си ги спасат животите“

Хрватите, речиси сите облечени во црно и со маскирани лица, предизвикаа немири во центарот на градот, поради што локалните жители и туристите бегаат од кафулињата, изјави ,,О Јого”.

Навивачите на сплитски Хајдук предизвикаа нереди во северниот португалски град Гимараеш, каде ноќта од вторник кон среда фрлаа факели, столови и шишиња по кафулињата, објавија португалските весници ,,О Јого” и ,,А Бола”. На објавената снимка се гледаат луѓе како стануваат и бегаат од кафулето додека група маскирани мажи, главно облечени во црно, брзаат да фрлаат столици и факели.

„Паника во Гимараеш: Десетици лица избегаа од плоштадот за да избегаат од хулиганите на Хајдук“, објави спортскиот весник „Рекорд“. „Хрватите, речиси сите облечени во црно и со маскирани лица, предизвикаа немири во центарот на градот, предизвикувајќи локалните жители и туристите да избегаат од кафулето“, пишува ,,О Јого”, додавајќи дека околу 150 навивачи на сплитскиот клуб учествувале во тоа.

Знаците од клубот не се видливи на снимките и затоа, никој не може да потврди кој бил иницијатор за немирите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!