Вие имате прво да ја знаете вистината

Пијте по една чаша секое утро – го регулира шеќерот во крвта, го подобрува видот, ги убива клетките на ракот

Дијабетесот е болест предизвикана од недоволно лачење или дејство на инсулин. Инсулинот е хормон кој се создава во панкреасот и е одговорен за правилен метаболизам на јаглехидратите, т.е. шеќер.

Без инсулин, шеќерот внесен во телото преку храната не може да се пренесе од крвотокот во клетките, што се манифестира како зголемување на шеќерот во крвта. Оваа болест погодува многумина и се регулира со лекови. Но, покрај употребата на лекови, неопходно е и здрава исхрана.

Ова е лек кој ќе им помогне на сите кои страдаат од оваа болест.

Потребни состојки:

  • 3 грста спанаќ
  • 2 моркови
  • 1 зелено јаболко
  • 2 стапчиња целер

Подготовката е многу едноставна:

Измијте ги состојките и извадете ги семките од јаболкото. Ставете сè во блендер.

Добиената смеса испијте ја наутро, на празен стомак.

Освен за дијабетес, овој напиток ќе биде корисен за: чистење на организмот, подобрување на видот, регулирање на нивото на шеќер во крвта, убивање на канцерогени клетки, како и зајакнување на целокупниот имунитет.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!