Вие имате прво да ја знаете вистината

Членовите на кралското семејство мораат да трпат секакви работи: Во породилната сала мора да има најмалку 20 луѓе кога се породува некоја принцеза!

Кралските традиции се незаменливи, дури и кога се работи за бременост. Последното нешто што му треба на општеството е да ги следи женските тела за време на бременоста, кралски или не, но постојат некои традиции на кралска бременост, породување, па дури и воспитување деца кои повеќето кралски семејства треба да ги почитуваат, пишува žena.hr.

На пример, додека во Хрватска жените обично ја напуштаат болницата по породувањето по два дена, во британското кралско семејство, правилата се различни.

Кралските презентации на бебињата се случуваат веднаш по раѓањето
Вообичаено е членовите на кралското семејство да го презентираат своето новороденче пред јавноста само неколку часа по породувањето, најчесто на влезот во болницата. И затоа, само неколку часа по породувањето, мајката мора да се нашминка, да се подготви и да се појави во јавноста. Закрепнувањето мора да биде експресно. Дополнително, важно е и каков фустан или облека ќе одберат за да го претстават детето, а мора да имаат затворени чевли, дефинитивно не се дозволени сандали.

На кралското раѓање се присутни повеќе од 20 луѓе
Долгогодишна традиција е, како и секаде во светот, за време на породувањето да се присутни акушерки и лекари. Меѓутоа, за време на кралско породување, породилна сала е преполна бидејќи мора да има околу 20 луѓе од гинеколози, анестезиолози, педијатри, лабораториски техничари и акушерки. Сè мора да биде подготвено во случај да се појави некоја компликација.

Полот на бебето мора да биде кралска тајна
Непишано правило е дека полот на кралското бебе не се знае додека кралицата не објави дека се родил нов член во семејството. Исклучок беа принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл, кои во едно интервју најавија дека чекаат девојче, но сепак се повлекоа од сите кралски должности и на некој начин целосно отстапија од строгите правила.

Кралско бебе не се раѓа со официјално презиме
До почетокот на 20 век, кралските бебиња всушност воопшто немале официјални презимиња. Тие се разликувале по имињата на областите со кои владееле. Децата на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон на училиште го користат „Кембриџ“ како презиме, а Хари и Меган на својот син му го дале презимето „Маунтбатен-Виндзор“ при раѓањето.

И децата мора да се поклонат на кралицата
Сите членови на британското семејство исто така мора да се придржуваат до протоколот, а децата не се исклучок. Уште од мали нозе мораат да присуствуваат на сите важни церемонии, а токму на последниот јубилеј на кралицата Елизабета целиот свет преку примерот на принцот Луис виде колку им било тешко порано. Покрај тоа, без разлика што нивната кралица Елизабета Втора им е баба или прабаба, и најмладите членови на семејството мора да ѝ се поклонат и на тој начин да и покажат почит.

Покрај тоа, сите кралски деца имаат неколку кумови. А тоа е затоа што се смета дека на кралското семејство му треба дополнително водство, со оглед на тоа што тие растат под строги правила и пред очите на јавноста, а кумовите се за тоа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!